Зимовий зоопарк
І знову повіяло диханням Снігової королеви. Знову пролітаючи над країною, вона вкриває землю, дерева, дахи будинків, та вкутаних подорожніх пухнастим білим покривалом. Дихає на вікна, малюючи на них вигадливі крижані візерунки. Не могла вона не зазирнути і в Київський зоопарк. Прикрасити там все. Ну і головне – відвідати Герду. Та і як її не відвідати, особливо тепер – у рік собаки. І до чого тут собаки? – запитаєте ви. Та при тому, що Герда – з родини собачих. І це дійсно її рік!
Оминути житло Герди складно. Саме біля її вольєру одна з головних новорічних декорацій. До речі, як мешканці українських лісів, Герді не потрібно з настанням холодів переїжджати у зимове приміщення.
Ну, а якщо, привітавши Герду і нагулявшись засніженими доріжками зоопарку, ви трошки замерзнете, у вас завжди є можливість зігрітися. Зоопарк тим і унікальний, що дає можливість навіть у саму сувору зимову погоду опинитися у літньому теплі серед вічнозелених рослин. Почути гомін тропічних папуг, побачити мавп, фламінго, жирафів або непосидючих лемурів, які навіть не підозрюють, що за вікном сніг і мороз …
Однак, для деяких, здавалося б, незвичних до наших холодів вихованців, зима є цікавою екзотичною розвагою. І, якщо вам пощастить, ви зможете побачити як засніженим вольєром грайливо носяться леви! Втім, що таке зоопарк у снігу, про особливості зимового закулісся краще розкажуть самі фахівці Київського зоопарку.
Завідувач відділу хижих тварин Завош Аббасзаде:
Леви, які гуляють в засніженому вольєрі, виглядають дійсно дивно. Але наші леви не з Африки. Вже не одне їхнє покоління народилося у зоопарку. Тому вони частково адаптовані до нашого клімату, до певної температури – близько нуля.
А ось амурським тиграм взимку краще, ніж влітку. Коли випав сніг, вони почали бігати, стрибати, крутитися. Зимові розваги розпалюють апетит: тигри самці з’їдають у нас по вісім кілограм м’яса в день, самки – по шість. Ми завжди кладемо м’ясо у різні місця, щоб їм було цікаво шукати «здобич». Вони це знають, і починають бігати вольєром у пошуках їжі. І вранці, і на ніч зимові вольєри тигрів відкриті на випадок бажання поспати або погрітися.
У вольєрі, де ви звикли бачити тянь-шанських ведмедів Дашу і Чудо, зараз розгулюють кози та качки з гусями. Ведмедям тепер тут не місце. Все тому, що взимку ведмеді сплять. Щоправда, через плюсову температуру, сон у них неповноцінний. Але все одно вони сонні. І якщо ми випустимо їх по вольєру, вони шукатимуть закутку. Тому у наших барлогах ми приготували для ведмедів велику кулю соломи, щоб вони самі собі зробили матраци, і кожен день ходимо до них – дивимося, як вони себе почувають, спілкуємося з нашими клишоногими улюбленцями.
А ще у нашому хижому господарстві є лісовий кіт, песці, єноти, носухи, скунси, генети, мангусти, гієна та леопард. Крім того, гордістю Київзоо є сімейство карпатських рисей – самець, самка та їх дитинча. Незабаром підростаюча донька поїде в інший зоопарк, а ми чекатимемо на поповнення родини у новому році. Якщо взимку на вулиці плюсова температура, то ми випускаємо погуляти і гієну Тиграна. До речі, Тигран їсть не тільки м’ясо. Він любить моркву, яблука, банани і хліб з повидлом. А ще він дуже контактний. Якщо гуляє у вольєрі, завжди підійду: – Привіт Тигране! Давай я тобі дам смаколик. Ми взагалі постійно з усіма вихованцями спілкуємося: – Привіт, дорогенький. Як ти? Як справи? …
А ось мавпам, доки йде будівництво нового сучасного приматника, цю зиму доведеться коротати в пташнику, де для них обладнали комфортні апартаменти.
Завідувач відділу приматів Валентина Дикарьова:
З 12 грудня мавпи експонуються у зимовому приміщенні пташника. Усі, окрім горили Тоні. О дев’ятій ранку вони прокидаються, а відбій – о сьомій годині вечора. Зиму вони не відчувають, у них тепло – 20-22 градуси.
Тонік поки живе на Острові звірів у великому, комфортабельному, «п’ятизірковому» вольєрі.
Для посилення імунітету взимку ми даємо мавпочкам лимони. Втім, Тоні отримує лимони цілий рік, адже йому це належить за раціоном.
Лангуру Барбарису ми регулярно оновлюємо колекцію його улюблених м’яких іграшок. Раніше його головною іграшкою був плюшевий ведмедик, а на Новий рік ми подарували йому м’ячик. До речі, ми всім мавпам приготували подарунки – нові м’ячі. А Тоні отримав найбільші: футбольні та баскетбольні. Ну і, звичайно ж, святковий стіл. Всім фрукти, як і завжди – банани, виноград, яблука. А для Тоні і Барбариса ще окремо листя салату, які вони дуже люблять.
До речі, у нас нещодавно з’явилися дуже цікаві мавпочки – чорні мангобеї.
А ось вже хто точно не боїться зими, так це – яки, бізони та олені.
Завідувач відділу копитних тварин Вікторія Служенко:
У моєму відділі йде розподіл – теплолюбні тварини, і ті, хто цілий рік знаходиться на вулиці. Всі теплолюбні тварини у нас давно заселились в теплі приміщення, де підтримується літня температура та встановлені спеціальні параметри мікроклімату та вентиляції. Це слон, жирафи й антилопи. Зебри у нас теж знаходяться в теплому приміщенні, але якщо погода дозволяє, наприклад, немає вітру, а температура не нижче мінус п’яти, вони виходять на невеликі прогулянки. Снігу вони не бояться, навпаки навіть полюбляють. Слон Хорас наразі у зимовій експозиції, і відвідувачі можуть зайти до нього в гості. До речі, Хорас теж виходить на невеликі зимові прогулянки, якщо у вольєрі не слизько.
У тих тварин, які знаходяться на вулиці, є укриття від вітру, снігу і дощу. Там облаштовані спеціальні лежанки з соломи і дерев’яної щепи.
Цілий рік на вулиці знаходяться всі види оленів місцевої фауни. До лютого у оленів триває гон, а потім вони скидають роги. Нове потомство з’являється в кінці весни, на початку літа. Окрім оленят, цього літа у Київзоо народилися: бізончик Вірний, тібетський як Міледі та лоша коня Пржевальського – Толік
Птахи – найчисленніші і «найбалакучі» у зоопарку. І серед них, звісно, є види, що з легкістю переносять наші зимові холоди.
Завідувач відділу птахів Віталій Лясківський:
Є птахи, які цілий рік живуть на вулиці – це хижі птахи – мешканці наших широт. Тож для них морози не страшні. Це орли, канюки, соколи та сови. У них є будиночки, укриття і навіси від дощу та снігу. Взимку їх годують досхочу.
Тропічні птахи живуть у зимовому павільйоні – папуги, калао, казуар Казик, фламінго, ібіси та птахи-носороги. Для голінастих болотних птахів створено новий природній вольєр з дуже красивою оранжереєю. Ставки, пісок, ґрунт, рослини – усі умови максимально наближені до їх природнього середовища існування. І тепер у Пташнику є справжнісінький шматочок літа, де завжди можна не тільки зігрітися, а й помандрувати до тропіків, забувши про морози…
А ще зігрітися у зимовому зоопарку можна на Острові звірів.
Завідувач відділу акватерраріум Дмитро Беребеня:
В Акватерраріумі завжди літо! Тварини взимку живуть так само, як і влітку, умови ті ж. Про існування зими ніхто і не здогадується. Звичайно ж, на зиму приміщення сильніше опалюється. А все інше, як завжди – температурний режим, вологість, вентиляція. Харчування відмінне. Загалом, острів’яни задоволені!
Думаємо, залишаться задоволеними і усі відвідувачі Київзоо, життя в якому вирує в будь-яку пору року. Приходьте відпочити та отримати задоволення!
І головне – не забудьте загадати бажання біля вольєру з вовчицею Гердою. Адже у рік собаки такі бажання обов’язково збуваються!