ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЛІСОВИЙ КІТ

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЛІСОВИЙ КІТ

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЛІСОВИЙ КІТ

EUROPEAN WILD CAT

Клас – Ссавці (Mammalia)

Ряд – Хижі (Carnivora)

Родина – Котові (Felidae)

Підродина – Малі кішки (Felinae)

РідКіт (Felis)

Вид – Felis silvestris silvestris

 

Європейський лісовий кіт, підвид дикого кота (Felis silvestris) , раніше дуже поширений у широколистяних та змішаних лісах Європи і відсутній лише у Скандинавії. У кінці 18го – середині 20го століття у Європі відбувався активний розвиток інфраструктури, промисловості та видобуток деревини, що призвело до значного зменшення природного ареалу виду і спричинило сучасне фрагментарне його поширення. Тим не менш, цей вид добре пристосовується до життя в  агрокультурних ландшафтах з великою кількістю гризунів , хоча це зони, де активно відбувається їх гібридизація з домашніми кішками. Дикі коти були одомашнені, ймовірно, 9 000-10 000 років тому, що співпадає з періодом активного розвитку сільського господарства та необхідністю захисту врожаю від гризунів і підтверджується археологічними даними.

Європейська лісова кішка має розмір великої домашньої кішки, вагою
3-8 кг. Довжина тіла від 45 см до 80 см, довжина хвоста близько 30 см. . Шерсть взимку густа і довга, сіро-коричневого кольору з чітко вираженими чорними смугами на голові, шиї, кінцівках, хвості і спинною лінією. 

Це одиночні тварини, зазвичай активні вночі або в сутінках та на світанку. Самці та самки помічають свою територію за допомогою пахучих залоз, що є на голові та коло хвоста, через тертя о дерева та інші предмети, і тим самим залишаючи свій запах. Інший цікавий орган чуття у котів – це вуса або вібриси – високочутливі органи дотику. Кішка використовує вуса, щоб визначити, чи може її тіло пройти крізь маленькі отвори, а також для виявлення переміщення здобичі.

Вагітність триває 2 – 2,5 місяці, народжують від 1 до 8 кошенят. Тривалість життя від 10 до 15 років. Раціон складається в основному з дрібних гризунів, таких як миші та щури, інколи – кролики. Також полюють на птахів, молодих копитних, плазунів, земноводних, яйця, великих комах. В Україні налічується близько 400-500 особин.

Що найбільше загрожує лісовим котам?

  • Гібридизація з домашніми котами
  • Втрата природних ареалів проживання
  • Смертність через людську необережність, наприклад збиття на дорогах.

Європейський лісовий кіт охороняється відповідно до:

  • Додатку II Конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення);
  • Додатку II Бернської конвенції (Конвенція про охорону дикої флори та фауни  і природних середовищ існування в Європі); 
  • Додатку IV Оселищної Директиви ЄС 
  • Червоної Книги України

Статус виду у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (Red List of Threatened Species™) – «Найменша осторога» (Least Concern, LC).