Як Свійський

Як Свійський

Як Свійський

Domestic Yak

Клас: Ссавці (Mammalia)

Ряд: Оленеподібні (Artiodactyla)

Родина: Бикові (Bovidae)

Рід: Бик (Bos)

Вид: Bos grunniens

 Яки – найкрупніші копитні, що здатні жити на високогір’ї. Подекуди в диких гірських масивах Тибету досі збереглися дикі предки яків. Вони можуть сягати 2 метрів висоти у холці і важити до 1 тонни. Домашній як значно менший за розмірами, різноманітного забарвлення і може не мати рогів. Яки гібридизуються з домашніми коровами. Дикі яки мають дуже агресивний норов, а домашні характеризуються спокійним темпераментом. Вони абсолютно незамінні домашні тварини свого регіону. Яки вкрай неохоче їдять зерно, і харчуються в основному на пасовищах, добуваючи рослинність навіть з-під снігу.

Вони чудово захищені від морозів густою шерстю на нижній частині тіла, також яки добре адаптовані до нестачі кисню. Вражає і витривалість цих тварин, вони здатні долати далекі відстані по засніжених гірських перевалах і перевозити при цьому важкі вантажі.

Яків використовують не лише як в’ючних тварин, без м’яса і молока яків неможливо уявити побут і навіть релігійне життя тібетців, що живуть на висотах 4-6 км. Зазвичай яки – дуже мовчазні тварини. Голосні звуки вони видають під час гону, решту року – лише хриплі короткі звуки в разі небезпеки. Самки народжують одне теля раз на 2 роки, вагітність триває 9 місяців, потім малюк ще рік практично залежить від матері.