Виставковий проєкт «Помічник, супутник, друг»

Виставковий проєкт «Помічник, супутник, друг»

18 грудня 2020 о 16:00 в Національний художній музей України / National Art Museum of Ukraine
відкриється Виставковий проєкт «Помічник, супутник, друг», де будуть представлені мистецькі твори ХІХ – початку ХХ століть з колекції музею, на яких зображені тварини.

Виставковий проєкт охопить образотворчу й етичну проблематику: завдяки популярним і маловідомим творам з колекції NAMU глядачі зможуть зосередитись на різних аспектах стосунків людини й тварини у позаминулому столітті і задуматись над тим, як ці стосунки змінилися з плином часу.
Прикметно, що попри багату фауну України, художники ХІХ століття мало приділяли увагу анімалістичному жанру.

Послідовно в ньому працювали лічені митці, зазвичай вводячи зображення тварин як частину композицій з побутової чи історичної тематики. Саме тому героями таких картин ставали свійські тварини. Так, найчастіше у творах трапляється віл як головний помічник у господарстві українського селянина; митці також писали овець, коней, свиней, гусей тощо.

На особливу увагу заслуговують зображення домашніх улюбленців, котів і собак, котрі, як правило, найкраще знайомі сучасному глядачу. На виставці будуть представлені роботи своєрідного митця Валер’яна Яблочкіна, який називав себе «Рафаелем котів» і все життя відмовлявся писати що-небудь, крім цих тварин.

Диких звірів українські художники ХІХ століття, писали рідко. «Орел» Сергія Світославського – чи не єдиний представник дикої фауни в зібранні полотен Національного художнього музею України, зображений безпосередньо з натури. Такі екзотичні тварини, як, наприклад, верблюди, трапляються хіба на полотнах художників-мандрівників – вже згаданого Сергія Світославського та Йосипа-Казимира Будкевича.

В експозиції, що розгортатиметься як в залах музею, так і на віртуальній платформі, будуть представлені роботи Олександра Мурашка, Всеволода Максимовича, Киріака Костанді, Миколи Самокиша, Валер’яна Яблочкіна, Сергія Світославського, Володимира Орловського, Сергія Васильківського та інших.

Виставка триватиме до 28 березня 2021 року.

Кураторка: Леся Толстова, заступниця генерального директора з наукової роботи Національного художнього музею України.

Керівниця робочої групи: Олена Кашуба-Вольвач, завідувачка відділу мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ століття Національного художнього музею України.

Дизайнер експозиції: Олександр Бурлака

Дизайнерка: Марічка Рубан

Партнери виставки – Київський зоологічний парк загальнодержавного значення та Фонд допомоги безпритульним тваринам “Happy Paw”.
Інформаційний партнер: інтернет-видання «#Букви».