ВІДНОВЛЕННЯ РІДКІСНИХ ВИДІВ ФАУНИ УКРАЇНИ

ВІДНОВЛЕННЯ РІДКІСНИХ ВИДІВ ФАУНИ УКРАЇНИ

Київський зоологічний парк загальнодержавного значення здійснює важливу функцію в спільноті Європейської Асоціації зоопарків та акваріумів. Це відновлення популяцій рідкісних видів в дикій природі України.

Як це можливо та яку роль в цьому відіграє зоопарк? Розповідаємо, як це працює.

Ми обрали певний список червонокнижних видів з фауни України, що знаходяться під загрозою. Це чорний лелека, хом’як звичайний, хом’ячок сірий, ховрах європейський, кажан пізній, лилик двоколірний, нетопир Кюля, вечірниця руда, саламандра вогняна.

Птахів та гризунів наші науковці та кіпери розмножують і накопичують поголів’я, яке потім випускають в дику природу у співпраці з національними парками та заповідниками. А кажанів ми реабілітуємо у випадках, коли вони потребують порятунку, лікуємо їх, забезпечуємо зимівлю і навесні випускаємо на волю.

Це непроста справа, адже треба багато знань. Це польові дослідження в природі. Це генетичні аналізи. Це вигодовування, реабілітація, ветеринарний менеджмент, спеціальний дизайн вольєрів, адаптація та тренінги, зважування, вимірювання, документація протоколів – багато щоденної праці. І нарешті – це транспортування, адаптація до випуску, сам випуск та подальший моніторинг ефективності.

Для того, аби розмноження, вигодовування та зимівля проходили успішно Київський зоопарк створив Центр відновлення рідкісних видів ссавців, де є спеціальні лабораторії з автоматичним клімат-контролем, а також окремий вольєр для колонії гризунів і тренувальний вольєр для кажанів. З такими видами, як саламандра та чорний лелека працюють на Відділах Птахів та Акватераріум, де створені спеціальні умови. На жаль, поки відвідувачі можуть спостерігати лише за чорними лелеками, адже лабораторії та адаптаційні вольєри знаходяться в закритій зоні. Та в майбутньому ми обов’язково будемо розвивати освітню зону

Ось приклади нашої роботи: самицю чорного лелеки випустили в природу після адаптації в Галицькому національному парку. А трохи згодом наші орнітологи отримали від колег фото пташки з кільцем зоопарку аж в Греції, на о. Лесбос, де лелеки зимують.

До нас на початку зими потрапили кажани пізні, що потребували допомоги. Тваринок підлікували, підгодували та поклали в зимову сплячку. А навесні випустили на волю в Чорнобильському біосферному радіаційно-екологічному заповіднику.

Щоб обрати популяцію гризунів, яку треба відновлювати наші вчені працювали разом з Національним парком Хотинський в тривалих експедиціях з пошуку колоній. А перші рідкісні хом’ячата з’явились в нас цієї весни.

Всі ці історії, новини, події та народження – частина величезної роботи заради відновлення рідкісних видів. Аби в українському небі літали чорні лелеки, а наші нащадки могли зустріти в природі ховраха або кажана.