ТИГР
ТИГР
TIGER
Клас – Ссавці (Mammalia)
Ряд – Хижі (Carnivora)
Родина – Котові (Felidae)
Підродина – Великі кішки або Пантерові (Pantherinae)
Рід – Пантера (Panthera)
Вид – Panthera tigris
Тигр зустрічається в досить різних біотопах: від тропічних вічнозелених і листяних лісів південної та південно-східної Азії до хвойних, чагарникових і березових лісів Далекого Сходу. Проживають як в низинних регіонах, наприклад болотних лісах о. Суматра, так і в сухих висотних районах Бутану, де тигри були зафіксовані на висоті до 4000 м над рівнем моря. Найдавніші палеонтологічні рештки, віком приблизно 2 мільйони років, були знайдені в Китаї та на о. Ява, Індонезія.
В минулому, тигри були широко поширені в Азії – від Туреччини на заході до східного узбережжя Росії. За останні 100 років тигри зникли з південно – західної та центральної Азії, з двох індонезійських островів – Ява та Балі та з більшості територій південно – східної та східної Азії, і зараз населяють менше 6% свого історичного ареалу.
Тигр – найбільший серед родини Котячих (Felidae) , хоча існують значні відмінності між підвидами. Наприклад самці можуть важити від 100 до 300 кг, самки – від 75 до 170 кг. Довжина тіла від 2 до 3,3 м . Це єдиний вид Котячих зі смугами, і візерунок є унікальним для кожної окремої особини.
Основа раціону – великі копитні, а також птахи, риба, гризуни, земноводні, плазуни, тощо. На відміну від більшості котячих, тигри добре плавають. Це одиночні тварини, і розмір території сильно залежить від наявності здобичі, і, у випадку самців, наявності в цій місцевості самиць. Площа території самки в середньому становить 20 км², тоді як самця – близько 100 км². Живуть тигри в середньому 10-15 років. Активні вночі та сутінках.
Самка тигра народжує від 2 до 4 малят, вагітність триває від 3 до 3,5 місяців. Дитинчата не полюють самостійно доки їм не виповниться 18 місяців, і залишаються з матерями до віку двох – трьох років, після чого починають пошуки власної території.
Що найбільше загрожує тиграм?
- Браконьєрство з метою нелегальної торгівлі частинами тіла тигрів;
- деградація природних середовищ існування;
- конфлікт «людина-тигр» (знищення тиграми домашньої худоби)
У 2010 році, 13 країн де збереглись популяції тигрів, підписали Петербурзьку декларацію про охорону тигрів. Головною метою є об’єднання зусиль задля збільшення популяції тигрів у двічі (на разі, нараховується близько 3200-3500 тигрів у дикій природі) завдяки збереженню природніх ареалів поширення, створення транскордонних коридорів для безперешкодної міграції тварин та мінімізації негативного впливу інфраструктури у цих регіонах. Для привернення уваги громадськості до збереження цього виду, щорічно,
29 липня відзначається Всесвітній день тигра.
Статус виду у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (Red List of Threatened Species™) – «Зникаючий» (Endangered, EN).
Тигр охороняється відповідно до:
- Додатку I Конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення);