Сріблястий гібон

Сріблястий гібон

ГІБОН СРІБЛЯСТИЙ

JAVAN GIBBON

Hylobates moloch

Клас Ссавці

Ряд Примати

Родина Гібонові

Рід Гібони

Гібони – людиноподібні мавпи, що займають четверту сходинку за ступенем спорідненості з людиною після шимпанзе, орангутанів та горил. Родина гібонових налічує 11 видів. Сріблястий гібон  – один з найрідкісніших, вид зустрічається лише на о. Ява (Індонезія).

Мешкають сріблясті гібони переважно на деревах і дуже рідко спускаються на землю. Довжина їх рук майже в 2 рази перевищує довжину тіла і робить гібонів світовими рекордсменами у брахіації (так називається цей спосіб руху). Тримаючись однією рукою за гілку, гібон розгойдує тіло і робить стрибок довжиною до 10-12 метрів і хапається іншою рукою. При цьому суглоби можуть повертатися майже на 360°.  Швидкість такого пересування можна порівняти зі швидкістю польоту птахів.

Живуть сріблясті гібони родинними групами – моногамна пара батьків та 3-7 їх дитинчат різного віку. Як і інші види, сріблясті гібони «співають» для позначення своєї території,  але якщо інші види утворюють родинний хор, то у цього виду самки виконують соло піднявшись на верхівку дерева – щоб звук було чутно якомога далі. Приєднатися до неї може лише молодша самочка, самці у співах участі не беруть.

Острів Ява – один з найбільш густо заселених в Індонезії, тож його тропічні ліси стрімко зникають внаслідок діяльності людини. На сьогодні збереглось лише 4% природних ареалів сріблястих гібонів. Цей вид особливо чутливий до змін умов існування. Їм потрібен суцільний  масив лісу для переміщення в будь-якому напрямку, адже по землі на далекі відстані гібони не пересуваються. Важливу роль також відіграє різноманіття кормів – протягом року гібони вживають у їжу листя та плоди приблизно 125 різних видів дерев та ліан.

Деякі  зоопарки створили програми розмноження для цих рідкісних тварин. Але гібони – дуже вимогливі при виборі пари. У них практично відсутні конкурентні бої за самиць. Партнера ці примати обирають не за принципом «хто сильніший», а лише за «покликом серця». Тож дві особини можуть дружно мешкати в одному вольєрі але так і не створити родини.