РИСЬ ЄВРАЗІЙСЬКА

РИСЬ ЄВРАЗІЙСЬКА

РИСЬ ЄВРАЗІЙСЬКА

 

EURASIAN LYNX

 

Клас – Ссавці (Mammalia)

Ряд – Хижі (Carnivora)

Родина – Котові (Felidae)

Підродина – Малі кішки (Felinae)

РідРись (Lynx)

Вид – Lynx lynx

 

Рись євразійська має один з найбільших ареалів з усіх видів Котячих.  Зустрічається у різноманітних екологічних та кліматичних умовах від Атлантичного узбережжя в Західній Європі. Ареал простягається через усю зону мішаних та бореальних лісів аж до Центральної Азії та Тибетського нагір’я і досягає узбережжя Тихого океану на Далекому Сході. В Центральній Азії рисі зустрічаються на більш відкритих, мало заліснених територіях та степах.

Європейську популяцію рисі євразійської оцінюють в 9 000-10 000 особин (за винятком популяцій в Білорусі та Росії), та поділяють на десять окремих субпопуляцій, в залежності від ареалу поширення. Євразійська рись зникла з більшої частини Західної Європи і була реінтродукована у таких країнах як Австрія, Чехія, Франція, Німеччина, Італія, Словенія та Швейцарія. В Україні популяція євразійської рисі в Карпатському регіоні оцінюється в 350-400 особин, а Поліська – у 80-100 особин.

Євразійська рись – має найдовші лапи з роду рисей (60-75 см) які взимку густіше вкриті шерстю і виконують  роль снігоступів. Довжина тіла – 80-100 см, хвіст короткий – 10-20 см з чорним кінчиком. Вага тварини 15-25 кг, самці переважно на 25-30% важчі за самок. Колір хутра може варіюватися від сірого до червонуватого або жовтуватого, може мати візерунок з чорних плямок або бути однотонним. Характерна особливість рисей це наявність чорних «китичок» на кінцях вух.

Рись дуже вправний мисливець, має чудовий слух і дуже хороший зір, та може вполювати здобич в 3-4 рази більшу від її власного розміру (наприклад олень чи кабан) , але в основному харчується середньою та маленькою здобиччю – козулі, зайці, птахи та гризуни. Євразійська рись – одиночна і територіальна тварина, розміри території коливаються в широких межах від 100 до 1000 км². Найчастіше активна на світанку та сутінках. Тривалість життя від 13 до 25 років.

Самки починають розмножуватись у віці двох років, самці – трьох. Шлюбний період припадає на лютий – початок квітня, і у цей час рисі активні і вдень. Вагітність триває 2-2,5 місяці, народжується від 1 до 4 рисенят. У двомісячному віці дитинчата починають ходити за матір’ю на полювання, а стають самостійними у віці близько десяти місяців.

Що найбільше загрожує рисям?

  • втрата ареалів проживання та їх фрагментація, через розвиток інфраструктури, лісозаготівлю та тваринництво (особливо в Азії);
  • конфлікт «людина-рись» (рись головний конкурент мисливців)
  • полювання на рись заради цінного хутра

Рись євразійська охороняється відповідно до:

  • Додатку II Конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення);
  • Додатку III Бернської конвенції (Конвенція про охорону дикої флори та фауни  і природних середовищ існування в Європі); 
  • Додатків II та IV Оселищної Директиви ЄС 
  • Червоної Книги України

Статус виду у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (Red List of Threatened Species™) – «Найменша осторога» (Least Concern, LC), але стан окремих популяцій євразійської рисі (більшість західноєвропейських) класифікується як «У критичній небезпеці» (Critically Endangered, CR) та «Зникаючий» (Endangered, EN).