ПРО ДОПОМОГУ ПТАХАМ ВЗИМКУ ФАХОВО

ПРО ДОПОМОГУ ПТАХАМ ВЗИМКУ ФАХОВО

ПРО ДОПОМОГУ ПТАХАМ ВЗИМКУ ФАХОВО

–         Іноді взимку на водоймах Києва можна зустріти лебедів. Складається враження, що птахи потребують допомоги. Чи вони не мерзнуть?

Так, дійсно, в межах міста Києва щороку зимує понад 200 особин цих птахів. Лебеді – це водоплавні птахи родини качкових. Вони мають щільне водонепроникне пір’я, теплий пух та запаси підшкірного жиру. Завдяки цьому лебеді не мерзнуть взимку і витримують будь-які низькі температури. Зазвичай ці прекрасні птахи плавають на воді, що не замерзає. Після того, як водойма вкриється кригою, вони перелітають на іншу водойму з відкритим плесом. Якщо ж всі водойми вкриваються кригою під час сильних морозів, лебеді лежать на кризі, сховавши відкриті частини тіла під пір’я. Так вони зберігають енергію. Лебеді можуть не їсти багато днів, тому що мають великі запаси жиру.

–         Чи варто підходити до лебедів близько, ловити та переносити  їх кудись?

Варто пам’ятати, що з точки зору птаха, поява людини, а тим більше відлов – це великий стрес. Під час стресу птахи намагатимуться полетіти геть, а отже втрачатимуть енергію, яка їм так потрібна для зимування. Відлювлювати лебедів потрібно тільки якщо їм загрожуватиме реальна небезпека (браконьєри або бродячі собаки). Якщо ж такої небезпеки немає, а вас дійсно хвилює благополуччя лебедів, краще за все залиште їх у спокої, непомітно спостерігайте здалеку і не чіпайте.

–         А чим можна нагодувати лебедів?

Ми рекомендуємо підгодовувати лебедів рослинними кормами – цільним зерном та сезонними овочами (такими, як капуста, морква, буряк тощо). Але підгодівля потрібна тільки під час несприятливих погодних умов, тому що в інший час птахи самостійно знаходять собі корм. Взагалі, лебеді здатні обійтись взимку і без додаткової підгодівлі, на відміну від синиць та інших дрібних зимуючих птахів.

–         Чому важливо підгодовувати маленьких пташок?

Взимку світловий день короткий, а втрати тепла та енергії у малих птахів значні. До того ж, коли поверхня ґрунту вкрита снігом і льодом, дрібним птахам складно знайти собі корм.  Такі птахи, як синиці,  влітку споживають комах та вигодовують ними своїх пташенят.  А взимку, щоб вижити, ці комахоїдні птахи потребують підгодівлі. Її слід проводити від утворення снігового покриву і до його зникнення. Зимова підгодівля– це один із найкращих способів допомогти птахам. Ви можете повісити годівничку на дерево або кущ, регулярно її поповнювати і спостерігати за пернатими.

–         Яка годівничка краща – дерев’яна чи пластикова?

Для птахів підходять обидва варіанти. Не варто робити годівнички з картону, оскільки він намокає і втрачає міцність. Якщо ви робите, наприклад, годівничку із пластикової пляшки, важливо відігнути краї, на які сідатимуть птахи – або оплавити їх над вогнем, або обклеїти скотчем. Це потрібно для того, щоб птахи не поранили лапки об гострий край пластику. Не робіть великих годівниць – це привабить ворон та граків, які не допустять до неї дрібних птахів.

–         Що насипати у годівничку?

Найкраща їжа для зимуючих птахів – це несмажене насіння соняшника, горіхи, овес, насіння льону та просо. Якщо додати шматочки несолоного сала – це привабить до вашої годівнички не тільки синиць, але і дятлів з сойками.

–         Яких ще птахів ми можемо побачити на годівничці?

Це можуть бути різні види синиць (велика, блакитна, довгохвоста), горобці, чижі, щиглики, зеленяки, повзики, підкоришники та багато інших дрібних птахів. Іноді можна зустріти зябликів, які не відлетіли у теплі краї.

Зима – важке випробування для всіх пернатих, тож погодуймо птахів взимку!

 

На питання відповідав: орнітолог, науковий співробітник КиївЗоо О. Панчук.

Матеріал підготувала: провідний інженер-еколог Г. Загородня.