Білоголовий сип

 

11.06.2015

Білоголовий сип
Білоголовий сип (Gyps fulvus) – хижий птах, що гніздиться в гірських районах Криму, Південної Європи та на Кавказі. До розмноження приступає лише на 5-6 рік життя. Молоді птахи у пошуках їжі широко кочують. Попри віддаленість від місць гніздування, протягом останнього десятиліття їх зальоти фіксували у Центральну Україну (Черкащина) та навіть у північні регіони (Київщина). Кожен факт такого зальоту цікавий з наукової точки зору. Особливо цінною є інформація, якщо відомо про місце, звідки походить птах. Саме з таким випадком ми маємо місце, адже сип, що потрапив до Київського зоопарку має кільця та криломітку.

Білоголовий сип є рідкісним видом, занесений до Червоної книги України. В європейських країнах здійснюється комплекс заходів щодо його охорони. Серед них – вирощування пташенят у неволі з подальшим випуском у природу.

Нині ми з’ясовуємо з координаторами програми охорони білоголового сипу в Європі інформацію про походження цього птаха. Залежно від того, був вирощений цей птах людиною, чи виріс у природі, буде зрозуміло, чому він так необачно потрапив до помешкання людей. Разом із європейськими професійними орнітологами ми хочемо визначити подальшу долю цього птаха – чи варто його випустити, чи необхідно утримувати в зоопарку. 

Мені приємно відмітити, що звичайні люди, до яких спершу потрапив цей хижий птах, перейнялися його долею. В європейських країнах турбота про тварин, які потрапили у незвичні умови, є нормою. Нажаль, окремі наші громадяни усіх птахів, які мають гачкоподібну форму дзьобу, необґрунтовано відносять до «шкідників».

Максим Гаврилюк, 
канд. біол. наук, Український центр досліджень хижих птахів
gavrilyuk.m@gmail.com

Повернення до списку