У зв’язку з карантинними заходами, Київзоо зачинено.

Слідкуйте за нашими новинами!

ПРО СЛОНІВ

 

18.06.2015

ПРО СЛОНІВ

Колись хоботні відрізнялися різноманітністю форм та були широко поширеними. Як свідчать новітні палеонтологічні дослідження, існував навіть карликовий слон. Сучасні слони ж належать до двох видів – африканського та азіатського.

Головними проблемами для збереження слонів завжди були наступні фактори: трансформація середовища існування та винищення людиною. Африканського слона вбивають заради слонової кістки десятками тисяч щорічно. Азіатський слон в дикій природі нечисленний, проте його легше приручити, тож в неволі він страждає від жорстокої експлуатації, адже традиційно це тяглова тварина для місцевих народів, а тепер ще й важливий елемент туристичного бізнесу.

Наразі ставлення до тварин і до їхніх прав змінюються. Слон, що виконує трюки в цирку вже не сприймається освіченими людьми, як щось веселе та нормальне. Адже ми розуміємо, якою ціною та методами тварин привчають до виконання надскладних, неприродних для слонів дій.

Багато дискусій точаться і про утримання слонів в умовах неволі загалом. Так, ніколи зоопарк не зрівняється з джунглями Шрі Ланки чи кенійською саванною. Проте зважте на те, що саме в таких місцях, як зоопарки, притулки, центри порятунку, утримується по суті резервна популяція, якій не загрожують вирубки лісу чи браконьєри, відбуваються наукові дослідження, що допомагають зберегти цей вид в природі.

Наприклад, саме дослідження інтелектуальних здібностей слонів в свій час змусили людство замислитись про аморальність експлуатації цих тварин. Ветеринарний досвід і розуміння поведінки дали можливість здійснювати складні й небезпечні проекти з розселення та реінтродукції слонів в дику природу, а також рятувати слонів, що спричиняли шкоду фермерському господарству, перевозячи їх в більш дикі місця.

Відома на весь світ Фундація реінтродукції слонів в Таіланді створила штучні осередки в дикій природі, давши виду шанс знову розмножуватись в природних біотопах. В Кенії багато років діє програма Фонду Шелдрік з порятунку сиріт слонів та носорогів. Їх забирають до притулку, де люди реабілітують їх, а потім адаптують за можливості до повернення в природу. Без досвіду та підтримки зоопарків у тому числі, національним паркам та заповідникам було б набагато важче.

Ми не вважаємо, що слон – це забавка для відвідувачів. Ми віримо, що дитина, яка побачить, як азіатський слон Хорас купається в басейні, грається з колодою та спілкується з доглядачами, ставши дорослою, ніколи не заплатить за безглузду дрібничку зі слонової кістки.

Автор тексту та фото: М. Шквиря
Кандидат біологічних наук, науковий співробітник інституту зоології імені Івана Шмальгаузена


Повернення до списку