Макак лапундер

Макак лапундер

МАКАК СВИНОХВОСТИЙ (ЛАПУНДЕР)

SOUTHERN PIGTAILED MACAQUE

Macaca nemestrina

Клас Ссавці

Ряд Примати

Родина Мартишкові

Рід Макаки

Один з найкрупніших представників виду макак. Одну з назв отримав за дуже маленький, схожий на поросячий, хвостик. Це всеїдні, активні в денну пору дня  тварини, які мешкають в прибережних, болотяних або гірських лісах Азії.

Ці примати ведуть переважно наземний спосіб життя, хоча вміють майстерно лазити і здобувати їжу на деревах. Цією здатністю макаків користуються місцеві жителі Таїланду, Малайзії та Індонезії  – саме в цих регіонах мешкають лапундери. Самиці макаків, менше схильні до агресії ніж самці і, користуючись цією особливістю, селяни легко привчають макак  збирати врожаї стиглих кокосів. При цьому, мавпи завжди відрізняють недозрілі  плоди і збирають лише стиглі горіхи. Кількість зібраних за день кокосів може сягати 500 штук, а мавпочки не лише збирають їх, а ще й допомагають завантажити на візок.

Мешкаючи в дикій природі, лапундери можуть залюбки співіснувати поряд з людиною. Макаки полюбляють здійснювати набіги на сільськогосподарські угіддя, і визнані найбільш частими грабіжниками врожаїв кукурудзи, тапіоки, папаї та дуріана (тропічний фрукт з товстою колючою шкіркою) серед приматів. При цьому, лише лапундери, на відміну від інших приматів, не полишають ділянки до тих пір, поки врожай не буде знищений повністю. Ця звичка макаків загострює конфлікти з місцевим населенням. Небезпеку становить також полювання на мавп та зникнення природних ареалів існування цього виду внаслідок розширення сільськогосподарських угідь.