Крокодил нільський
Крокодил нільський
Nile Crocodile
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Крокодилоподібні (Crocodilia)
Родина: Крокодилові (Crocodylidae)
Рід: Крокодил (Crocodylus)
Вид: Crocodylus niloticus
Нільський крокодил зустрічається у різноманітних водоймах (великі озера, річки, болота) східних, центральних та південних регіонів Африканського континенту. Це найбільший прісноводний хижак в Африці, і його можна вважати другою за величиною існуючою рептилією у світі, після морського (гребінчастого) крокодила (Crocodylus porosus).
Можуть досягати від 3,5 до 5 м в довжину і важити від 225 до 750 кг, були зареєстровані екземпляри довжиною понад 6,1 м і вагою до 1089 кг (2400 фунтів). Самки переважно на 30 % менші за самців. Забарвлення темно – зелене з невеликими чорними плямами, черево має брудно – жовтий колір. Тривалість життя від 70 до100 років.
Нільський крокодил полює на тварин, які приходять до водойми на водопій. Полює на газелей, буйволів, диких собак, левів. Його жертвою може стати й людина. Крокодили лежать на мілководді, а коли з’являється жертва, блискавично атакують її, і, міцно тримаючи в пащі, тягнуть під воду. Крокодили не здатні жувати, тому здобич відразу ж не з’їдають, а затягують її в зарості, де залишають, щоб вона там розкладалась.Потім крокодил з’їдає здобич цілою. Стінки його шлунка виділяють шлунковий сік, який розчиняє навіть ті частини тварин, що важко перетравлюються. Молоді крокодили живляться комахами, жабами, рибою, тощо.
Самки нільських крокодилів викопують ями на піщаних берегах глибиною до 50 см в яких відкладають яйця. В кладці від 35-50 яєць, хоча кількість суттєво різниться серед різних популяцій. Вилуплюються через 75 -95 днів, при цьому самки відкопують гніздо і охороняють молодняк протягом 6-8 тижнів після вилуплення.
Популяції нільських крокодилів були виснажені через полювання на більшій частині їх ареалу в період з 1940-х по 1960-ті роки (у деяких країнах аж до 1970-х років). Нільський крокодил – один з найбільш комерційно використовуваних крокодилів, особливо у шкіряній промисловості. Однак заходи по збереженню виду, призвели до відновлення популяцій у багатьох частинах ареалу видів. Крім цього, нільський крокодил охороняється відповідно до І і ІІ Додатків Конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення).