Хамелеон єменський

Хамелеон єменський

VEILED CHAMELEON
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Родина: Хамелеони (Chamaeleonidae)
Рід: Хамелеон (Chamaeleo)
Chamaeleo calyptratus
ПОШИРЕННЯ Саудівська Аравія, Ємен
DISTRIBUTION Saudi Arabia; Yemen
Тривалість життя – 4-10 років
Вага 80– 200 г
КЛАДКА/CLUTCH 20-70
Їжа комахоїдні/insectivorous
Добова активність день
Зовнішній вигляд єменського, або шоломоносного хамелеона досить екзотичний. Його легко впізнати по високому шоломоподібному наросту-гребеню (у самців він виростає до 10 см, у самок він набагато менший). Забарвлення у самців більш яскраве: зелене з трьома жовтими плямами з боків, обрамлений помаранчевими і коричневими поперечними смугами. Хвіст також смугастий. Крім гребеня і забарвлення самців можна впізнати по п’яткових «шпорах», які знаходяться над стопою. Самці можуть виростати до 60 см в довжину (враховуючи довгий хвіст), самки трохи менші, в неволі вони як правило не перевищують 20 см (не враховуючи хвіст).
В природі мешкає в Ємені і півдні Саудівському Аравії. Зазвичай проживають високо в горах (~3500 м над рівнем моря), клімат там сухий і помірний, коливання температури невеликі.
Як і всі хамелеони, здатний змінювати колір в залежності від навколишнього середовища. Втім, ця здатність має свої межі – якщо покласти хамелеона на сіро-буро-малиновий рушник в срібну цяточку і руду смужку, таким саме він не стане.
Кожен хамелеон тримається в межах своєї особистої ділянки. Активність виявляє переважно вдень. Основне середовище проживання єменського хамелеона-гілки і листя дерев, але ховатися може і на землі – в норах, біля коріння дерев, серед каменів.
Поїдають різних безхребетних: дрібних комах (цвіркунів, тарганів тощо), павукоподібних, черв’яків, а також рослинну їжу – свіже листя, пагони і деякі фрукти.
Єменські хамелеони, як і більшість ящірок, відкладають яйця. Статевої зрілості досягають після 2 років. Період парування у них з березня по вересень, і самка може відкласти до 5-7 кладок за сезон. У кладці в середньому 30-45 яєць. Через 6, 5 – 9 місяців вилуплюються малята.
В природі хамелеони живуть 4-10 років