ГІЄНА СМУГАСТА

ГІЄНА СМУГАСТА

ГІЄНА СМУГАСТА

 

STRIPED HYAENA

 

Клас – Ссавці (Mammalia)

Ряд – Хижі (Carnivora)

Родина – Гієнові (Hyaenidae)

Рід – Гієна (Hyaena)

Вид – Hyaena hyaena

 

Гієна смугаста має досить великий, хоч і фрагментований ареал. Це північна та північно-східна Африка, Близький Схід, Аравійський півострів, Центральна Азія та Індія. Населяє посушливі горбисті регіонах вкриті чагарниками. Для лігва обирає скелясті  пагорби, яри та щілини, також зустрічається у відкритих ділянках саван.

Гієна середньорослий хижак, зовні нагадує собаку, вагою від 20 до 40 кг.  Колір шерсті блідо – сірий або бежевий, має чорну пляму на горлі, від 5 до 9 вертикальних смуг на боках і чіткіші чорні поперечні та горизонтальні смуги на передніх і задніх лапах. Має гриву вздовж спинної лінії, хвіст довгий і кущистий. Довжина тіла 100-115 см, висота в плечах 60-75см. Тривалість життя від 17 до 20 років.

Смугасті гієни зазвичай одиночні тварини , але мають певну соціальну організацію. Вони харчуються окремо і рідко зустрічаються в групах. Однак деколи об’єднується в невеликі сімейні групи в лігві. Мати приносить їжу у лігво після того, як її дитинчатам виповниться місяць, і продовжує годувати їх до року. Народжують гієни від 1 до 4 дитинчат, вагітність триває від 2,5 до 3 місяців.

Цей вид є всеїдним, але основу раціону складають відмерлі рештки таких тварин як зебри, антилопи гну, газелі, тощо;  гієни навіть поїдають кістки з туш, якщо м’яса не залишилось. Також харчуються людськими відходами, доповнюють свій раціон фруктами, комахами, а іноді дрібними тваринами, такими як заєць, гризуни, плазуни та птахи. Харчуються переважно вночі.

Що найбільше загрожує смугастим гієнам?

  • конфлікт «людина-гієна» (зокрема в регіонах де активно розвивається скотарство);
  • втрата природних ареалів проживання

Статус виду у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (Red List of Threatened Species™) – «Майже під загрозою» (Near Threatened, NT). 

Охороняється відповідно до Додатку III Конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення).