Зоодизайн

Вольєри Київського зоопарку

Вольєри Київського зоопарку

Вольєри Київського зоопарку

У минулому тварини в зоопарках утримувались переважно в клітках, що більш-менш відповідали їхнім розмірам, а якщо всередині і була якась рослинність чи каміння – це робили виключно з естетичних міркувань, не замислюючись над потребами тварин. Часи змінюються і сучасні зоопарки починають планування нових та переобладнання старих вольєрів з розробки дизайну інтер’єру. Так, важливо заздалегідь планувати, хто тут буде жити та який спосіб життя у виду. Кабанам потрібен ґрунт, щоб рити, жирафам різні типи субстрату, щоб копита занадто не переростали, леопарди потребують платформ різної висоти, гібонам необхідні канати, щоб пересуватись на верхніх кінцівках, а бурі ведмеді обожнюють плавати і тертися об стовбури дерев.

От і вигадують зоодизайнери, як створити в умовах зоопарку куточок природного середовища. При цьому необхідно продумати зручне та безпечне обслуговування вольєрів. Існує купа нюансів: які рослини посадити, щоб жирафа не отруїлась чи не знищила їх у перші ж дні, яка глибина басейну та крутизна заходу у воду безпечні для ведмедів, яка відстань має бути між деревами та огорожею, щоб рись не вибралася назовні, які будиночки для гнізд повісити папугам, як розташувати експозиції, щоб тигри не нервували через сусідство з вівцями з дитячого зоокуточка, який рівень вологості комфортний для хамелеонів. І, нарешті, як в цілому буде виглядати план розташування зооколекції для відвідувача, ветеринара чи пожежного інспектора.

У Київському зоопарку продовжується реконструкція вольєрів для приматів. У відкритих літніх вольєрах для старого самця горили передбачили і травичку попастися і платформу посидіти, для капуцинів зберегли старий горіх, на гілках якого граються мавпи, а всередині триває робота над зимовими приміщеннями для гібонів, лемурів, макак та інших мавп.

Сподіваємось, наш досвід, рекомендації міжнародних організацій та знання про індивідуальні особливості мешканців дозволять зробити життя тварин більш комфортним.

Автор тексту та фото М. Г. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАНУ


Повернення до списку