Сітчастий пітон

Сітчастий пітон Київського зоопаркуу

Нещодавно в Київському зоопарку зʼявилась самиця сітчастого пітона. Довжина красуні 6 метрів! Цей вид змій – один з найдовших у світі. Довжина цих рептилій може сягати 10 метрів, а вага 200 кг. Змії цієї групи відносяться до так званих примітивних рептилій. Їхні пащі не можуть розкриватись так широко, як наприклад, в більш еволюційно «просунутих» гадюки чи вужа, а також у них збереглися деякі анатомічні риси від предків – зокрема, пояс задніх кінцівок.

Пітони навлежать до тих небагатьох змій, які турбуються про своє потомство: самиця огортає кільцем кладку яєць і майже три місяці захищає їх від ворогів. Якщо ж зміюченята успішно вилупляться – вони можуть дожити до тридцяти років.

Пітони добре плавають, але більшість часу проводять на суходолі. Полюють вони на птахів і ссавців. Головний спосіб полювання – удушення жертви. Цей спосіб дуже ефективний для теплокровних, на яких полюють пітони, адже їхня частота дихання є відносно високою і пітон не витрачає багато часу, як тільки йому вдалося схопити жертву та охопити її одним чи кількома кільцями свого тіла. Кожного разу, як жертва видихає повітря, змія посилює хватку.

Проте й самі пітони знаходяться під загрозою. Адже їхня красива шкіра кольору дубової кори, з гарним візерунком з темних елементів приваблює браконьєрів. До того ж їхні мисливські ділянки мають бути немаленькими і якнайменш трансформованими людиною. Тож, наразі зустріти в дикій природі сітчастого пітона, а тим більше великих за розміром особин, набагато важче, ніж сотню років тому.

Автор тексту: М. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена


Повернення до списку