Лемури

Lemur catta

У ці дні в світі відбувається Фестиваль лемурів. Свято розпочалося на Мадагаскарі і було підтримано багатьма зоопарками світу. А головною метою дійства є привернення уваги до проблем охорони цих рідкісних створінь, дуже вразливих до змін їхнього середовища існування та фактору браконьєрства заради торгівлі. Мадагаскар і Коморські острови – батьківщина 105 видів лемурів, з яких 90 відсотків знаходяться під загрозою вимирання.

Назва цих дивних створінь походить з римської міфології. Так називали потойбічних духів, а зоологи, що вперше зустріли серед нічних джунглів дивних створінь з величезними очима, довго з асоціаціями не вагалися.

У Київському зоопарку живуть два види лемурів – котячі та варі. Котячий лемур  Lemur catta – відомий своїм шикарним чорно-білим хвостом, що слугує для підтримання балансу під час стрибків та лазіння, для розповсюдження запахів, а також для соціальних взаємодій. Котячі лемури живуть групами. Разом живляться, разом приймають сонячні ванни, вмощуючись на галявинах чи піщаних пляжах в позі будди. Головні в групі, до речі, самиці.

 Varecia variegata, або варі – найкрупніший з усіх лемурів. Він важить до 4 кілограмів. А в природі для життя обирає дощові ліси у горах, подекуди вище 1000 м над рівнем моря. В них також царюють жінки. Може тому, як шуткують вчені, значну частину добового бюджету часу лемури займаються груммінгом – піклуванням про хутро один одного. При цьому вони використовують не пальці, а своєрідну «гребінку» - зуби нижньої щелепи.

Автор тексту та фото: М. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України


Повернення до списку