Крила птахів – диво еволюції

Крила птахів сформувались зі звичайної п’ятипалої кінцівки. Для цього знадобились мільйони років. Крила можуть бути різними за формою та розмірами, але загальний план будови один.

Птахи, що ширяють у повітрі, мають довгі вузькі крила з ледве помітним згином, що забезпечує максимальну підйомну силу. Птахи, що парять у висхідних потоках повітря мають широкі крила. Закруглені короткі крила забезпечують швидкий зліт та маневреність співочих птахів.

А інколи вміння літати перестає давати переваги і тоді еволюція йде в бік зменшення крил аж до повної втрати здатності до польоту. Тринадцять Рядів птахів включають види птахів, що не літають. Інколи крила використовують, щоб… плавати, як це роблять пінгвіни. Це ще називають підводним польотом. А інколи вони зовсім не мають практичного сенсу і рудиментарні, як у ківі. Всі знають, що страуси не літають. Однак вони активно використовують крила для шлюбних танців і інших поведінкових ритуалів, а також для терморегуляції, відкриваючи та закриваючи оголену шкіру на ногах.

Найменша в світі нелітаюча пташка – тристанський пастушок важить лише 30 грамів. Найменші крила у колібрі-бджілки розмахом лише у три сантиметри. А найдовші крила належали вимерлому птаху Argentavis magnificens і сягали розмаху 8 метрів! Сучасний рекордсмен – мандрівний альбатрос із розмахом крил у три метри.

Наступного разу, як відвідаєте зоопарк – зверніть увагу на форму крила та опис способу життя птаха, що зацікавив, на табличці перед вольєром.

Автор тексту та фото: М. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України


Повернення до списку