Конвенція СІТЕС

Тяньшанський бурий ведмідь у Київському зоопарку

Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (англ. The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES, СІТЕС) — міжнародний міжурядовий договір, що діє з 1973 року. Її ратифікували понад 170 держав. Україна приєдналася до Конвенції у 1999 році.

Метою конвенції є співпраця різних держав заради охорони рідкісних видів тварин та рослин. За інформацією Секретаріату СІТЕС незаконна торгівля рідкісними тваринами приносить щорічно 6 мільярдів доларів! Більш прибутковим незаконним бізнесом є лише торгівля наркотиками та зброєю. Тож для того, щоб види, які знаходяться під загрозою, не зникли, всі держави мають спільно боротися з цим явищем – регулювати перетин кордонів, встановлювати кримінальну відповідальність, роз’яснювати людям. Адже нерідко громадяни навіть не замислюються, чому їм не можна придбати в Росії рисеня і привезти собі додому в Україну у котячій переносці, або набити кишені шматками коралів з відпустки на теплих морях.

Торгівля – це не лише продаж живих особин. Заради виробів із слонової кістки чи акулячої шкіри гинуть тисячі тварин. Торгівлю так званими дериватами – виробами з тварин чи рослин рідкісних видів також регулює СІТЕС. Це може бути все що завгодно – попільниці з рук вбитих заради відлову дитинчат горил, посуд з черепахового панциру, фігурки з слонової кістки чи моржового ікла, опудала крокодильчиків, фоторамочки з морськими мушлями, гаманець зі шкіри ската тощо.

Найбільше від незаконної торгівлі страждають тропічні метелики, рептилії та амфібії, мавпи, папуги, слони. Бажання мати вдома тропічного папужку чи лемурчика, повісити на шию кулончика з акулячого зубу – причина масового браконьєрства і винищення дикої фауни.

Тварини та рослини (приблизно 5 000 видів тварин і 28 000 видів рослин) розподілені згідно з рівнем загроз по Додатках СІТЕС. Ті, для яких торгівля може становити найбільшу загрозу, внесені до І Додатку. Серед них горила, тяньшанський бурий ведмідь, видра та багато інших.

Автор тексту та фото: М. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України


Повернення до списку