Антарктида та її мешканці

У Києві зимно. А от деяким тваринам така погода виявилась би цілком комфортною. Тюлені Антарктиди, або, як її ще називають – Блакитного континенту, належать до трьох родин. Це Справжні тюлені – крабоїди, морські леопарди і слони, тюлені Уедделла та ін., Вухасті – морські леви та морські котики, а також Моржі.

Тюлені добре пристосовані до життя в полярних широтах та в океані. Справжні тюлені покладаються на підшкірний жир, а морські котики на хутро. Задні кінцівки цих дивовижних ссавців схожі на ласти, ніздрі-щілини закриваються під водою, а коли тюлень відкриває під водою пащу, язик та спеціальна м’яка пластина закривають задню частину горлянки, що дозволяє їсти, не ковтаючи морську воду.

Всі тюлені активні мисливці. Проте кожен вид займає свою екологічну нішу. Наприклад, крабоїди найбільше полюбляють криль, а тюлені Роса надають перевагу кальмарам. Морський леопард полює не лише на криль і рибу, але й на інших тюленів, а також пінгвінів. Та й людині треба бути обережною – кілька років тому британська дослідниця загинула через те, що леопард схопив і утримував її під водою. Цей хижак може вистрибувати з води на шматок криги висотою у 2 метри. При цьому швидкість виходу з води – 6 метрів за секунду!

Хоча Антарктида дуже далеко, українські вчені вивчають тюленів на українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Наприклад, досліджують особливості росту дитинчат тюленів, зважуючи цуценят (саме так їх правильно називати) і відслідковуючи динаміку приросту ваги з віком.

Автор тексту: М. Шквиря, к.б.н., науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ
Фото надані полярним дослідником Ігорем Диким


Повернення до списку