Дослідження у Зоні відчуження ЧАЕС. Хижаки
Уявляєте сенсацію? Чорнобильські вовки харчуються яблуками! Жартуємо – звичайно не тільки ними. Але ми дізнались так багато нового про раціони і поведінку диких хижаків зони відчуження за роки роботи. Фахівці Київського зоопарку та Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник аналізують матеріал, що назбирали ще з далекого 2002 року. За цей час ми встановили, що в зоні відчуження мешкають 7-8 зграй. А це означає, що міфи про занадто високу кількість хижака не мають під собою обґрунтування. Для того, щоб порахувати вовків довелось не тільки бігати за слідами та встановлювати фото пастки, а ще й імітувати вовче виття, аби за відповідями вовченят порахувати лігва з малими.
Ми визначили, як саме вовки та рисі використовують покинуті населені пункти. Наприклад, переходять річки мостами або полюють на зайців у спальних районах покинутого міста Прип’ять. Навіть знаходили сліди рисі у колишньому гастрономі посеред міста-привида. Знаходили і сліди ведмедя – поки що надзвичайного рідкісної тварини для цих місць. Ведмідь відвідує здичавілі яблуневі сади, а ще не соромиться гуляти по дорогах.
За час польової роботи, навіть довелось попрацювати консультантами для таких відомих медіа, як Animal Planet чи BBC та багато інших, що знімали фільми, готували фоторепортажі про українську природу в зоні відчуження, аби показати всьому світові, що це не тільки зона техногенної аварії.
Для зоопарку ці дослідження – просто скарбниця нових знань про поведінку хижаків. Адже знаючи, як використовують територію дикі рисі та вовки, можна планувати нові вольєри, що плануються під час глобальної реконструкції Київського зоопарку. Одним з стандартів, що існує для Європейської Асоціації зоопарків і акваріумів є саме використання реальних наукових знань про біологію виду при плануванні умов утримання. Звичайно, ми ділимося своїми знаннями, публікуючи дані в міжнародних наукових журналах та приймаючи участь у конференціях із зоопарківської справи.
А для заповідника це відкриває нові можливості, як для наукових досліджень, так і для екотуризму. Адже ліс, де збережені трофічні ланцюжки і живуть великі хижаки – це справді цінно. Сьогодні наші науковці знов працюють у зоні відчуження і ми сподіваємось на нові цікаві факти.
Фото: Чорнобильський заповідник та Київ зоо