ДОСЛІДЖЕННЯ: КИЇВСЬКИЙ ЗООПАРК ЗАПОВНЮЄ ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОГАЛИНИ КРИТИЧНИМИ ДАНИМИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРОЗМАЇТТЯ
Незважаючи на обсяги даних, доступних на сьогодні про людство, дивно, як мало ми знаємо про інші види.
Стаття, опублікована на цьому тижні в журналі «Праця Національної академії наук» (PNAS), містить дані, зібрані Київським зоопарком у співпраці з іншими зоопарками та акваріумами по всьому світу та підтверджує, що критична інформація, така як показники народжуваності й виживання, була відсутня в глобальній базі даних для понад 98% відомих видів ссавців, птахів, плазунів і амфібій.
Це пробіл із далекосяжними наслідками для природоохоронних організацій, які прагнуть пом’якшити наслідки масових вимирань. Як мінімум, науковці, які працюють по всьому світу від імені Червоної книги МСОП (IUCN Red List), Комісії МСОП (IUCN Species Survival Commission), Конвенції про міжнародну торгівлю видами флори і фауни, що знаходяться під загрозою зникнення (CITES), TRAFFIC, Monitor та ін., потребують більш повних даних для прийняття зважених рішень.
Це змінилося, коли дослідники додали дані з раніше невикористаного джерела – системи управління зоологічною інформацією (ZIMS). У всіх класах видів ключові пробіли заповнюються достовірними даними. Київський зоопарк вносить дані про своїх тварин у ZIMS, кураторами якої є фахівці з охорони дикої природи, які працюють у зоопарках, акваріумах, заповідних територіях, наукових та освітніх центрах у 97 країнах світу. ZIMS підтримується Species360 – неприбутковою організацією, яка сприяє обміну інформацією між її майже 1200 членами, і є найбільшою у світі базою даних про дику природу. Київський зоопарк надає дані про своїх тварин з 2015 року та оновлює дані з 1947 року. З того часу зоопарк надав дані про 1967 птахів, рептилій, амфібій та ссавців 371 виду, тим самим зробивши свій вагомий внесок у розуміння історії життя цих видів.
«Це здається неймовірним. Тим не менше, науковцям, які дбають про збереження видів, часто доводиться робити припущення, які, ми сподіваємося, наблизять до реальності», – сказала головна дослідниця і керівниця Альянсу з природоохоронної діяльності Species360 (Species360 Conservation Science Alliance) Далія А. Конде (Dalia A. Conde).
Мультипрофільна команда під керівництвом Species360 Conservation Science Alliance, в який беруть участь представники з 19-ти установ, вважає, що ми можемо істотно розширити наші знання, застосовуючи нову аналітику даних, які вже давно ігнорувалися, використовуючи дані Київського зоопарку та інших зоопарків і акваріумів у всьому світі. «Надання відсутніх даних – заповнення цих прогалин, що змінює ситуацію для цих видів», – додає директор Київського зоопарку.
Для того, щоб передбачити, коли види піддаються критичному ризику, та як краще за все підтримувати життєздатні популяції, необхідно знати, в якому віці розмножуються самиці, скільки дитинчат народжується або скільки доживає до підліткового віку, і як довго живуть дорослі. Щоб зрозуміти, які дані є в наявності, і щоб проаналізувати прогалини, дослідники розробили Індекс знань про види (Species Knowledge Index – SKI), який класифікує наявну демографічну інформацію для 32144 відомих видів ссавців, птахів, плазунів і амфібій.
«Демографічні знання видового індексу дають важливу інформацію, яка в поєднанні з генетичними даними дозволяє оцінювати фактори, що впливають на життєздатність популяції. Серйозне скорочення популяцій, яке ще місцями називають пляшковим горлечком, впливає на стійкість популяцій, як це ми виявили при дослідженні носорогів, які знаходяться під загрозою зникнення», – сказав доктор Олівер Райдер (Oliver Ryder), директор з генетичних досліджень зоопарку Сан-Дієго (San Diego Zoo Global).
Звертаючись в першу чергу до глобальних джерел інформації, індекс реєструє комплексні показники народжуваності та смертності лише для 1,3% цих основних класів видів. Карта, яка ілюструє демографічні знання для окремих видів, показує, що залишається ще багато пустих місць.
«Додавання ZIMS було схоже на включення світла в дуже темній кімнаті», пояснює Д. Конде. «Клас за класом, від ссавців до земноводних, ми побачили великі прогалини, які необхідно заповнити фундаментальними даними, аби допомогти природоохоронцям оцінити стан популяцій і виступати на захист видів, які знаходяться під загрозою зникнення, вимирання чи відносяться до категорії вразливих».
Впровадження ZIMS дозволило у 8 разів збільшити Індекс знань для видів та отримати вичерпну інформацію про таблиці тривалості життя, які використовуються для оцінки стану популяцій. Інформація про вік першого розмноження у самиць, яка є ключовим елементом для оцінки того, як буде виглядати популяція в найближчі роки, зросла на 73%.
Дослідження «Прогалини в даних і можливості для природоохорони» передбачає значущість, що виходить далеко за межі самих даних. Оскільки Альянс з природоохоронних досліджень (Conservation Science Alliance) та інші дослідники застосовують аналітику даних, об’єднаних у глобальних джерелах, включаючи ZIMS, і та отримують інформацію, що впливає на результати для видів, перебуваючих під загрозою зникнення. Крім того, це може дати ключове розуміння для порівняльної та еволюційної біології, зокрема, розуміння еволюційних механізмів, пов’язаних з тривалістю життя. Команда із 33-х вчених, включаючи аналітиків даних, біологів і фахівців з динаміки популяції, розробила перший індекс знань про види, щоб визначити, скільки ми знаємо про види у всьому світі. Індекс аналізує та відображає дані з 22-х баз даних і Червоного списку видів, які знаходяться під загрозою у МСОП (IUCN Red List of Threatened species)
Про Species360
Species360 – некомерційна неурядова організація і світовий лідер у галузі охорони та збереження дикої природи, мобілізує мережу з понад 1100 зоопарків, акваріумів, університетів, наукових і урядових організацій по всьому світу для покращення благополуччя тварин і збереження видів. Наші члени займаються найбільш актуальними проблемами дикої природи на сьогоднішній день, включаючи впровадження найкращих практик у галузі тваринництва, збагачення, ветеринарної допомоги, благополуччя, відтворення, управління популяціями та біорозмаїттям.
Разом члени Species360 керують системою управління зоологічною інформацією (ZIMS), найповнішою у світі відкритою базою знань про понад 22000 видів. ZIMS значно збільшує те, що відомо про тисячі видів, і відіграє важливу роль у визначенні стратегій сталого розвитку для багатьох видів, які оцінюються як уразливі, зникаючі й вимерлі у дикій природі.
From data to applied conservation / Від даних до прикладної охорони природи
Дослідники Species360 Conservation Science Alliance надають спеціалістам з охорони природи основані на фактичних даних результати, що включають повний обсяг глобальних даних, включаючи Червоний список МСОП, CITES, TRAFFIC, EDGE, AZE, ZIMS та інші. Дослідження, що проводяться у співпраці з Комісією МСОП, CITES та іншими, дозволяють приймати глибокі рішення на багатьох рівнях, від забезпечення виконання законів про незаконну торгівлю дикими тваринами до розрахунку життєздатності резервних популяцій.
Посилання на повну версію статті – https://www.pnas.org/content/116/19/9658