Тигр Panthera tigris

Біологічна класифікація

Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котячі (Felidae)

Зовнішній вигляд

Амурський підвид тигра - один з найбільших хижаків родини, більше за нього лише білий ведмідь. У всіх тигрів гнучке тіло з досить довгим хвостом (на хвіст припадає до 1/3 довжини тіла). Кінцівки сильні, з широкими передніми лапами. У плечах тигри вище, ніж в крижі. Голова важка. Мускулатура потужна. Забарвлення різноманітне, з високою індивідуальною мінливістю. У тигра амурського підвиду шерсть ясно-жовта з широкими чорними смугами. Основне забарвлення в бенгальського підвиду - червона охра з яскравими чорними смугами. У індонезійських тигрів є великі бакенбарди, основне забарвлення темна охра з частими чорними смугами. По тілу підвиду яванця пролягають вузькі здвоєні смуги. У більшості підвидів нижня частина живота - біла. Вуха зовні чорні, з білою плямою посередині. У верхній половині хвоста смуги здвоєні, а внизу прості одинарні. Кінчик хвоста у всіх різновидів - чорний. Смуги на боках зазвичай розташовані асиметрично. Розміри залежать від ареалу: на півночі тварини більші, на півдні - дрібніші. Ростують тигри все життя і до старості досягають найбільших розмірів. Вага дорослих особин 120-300 кг. Тривалість життя: у природі 10-15 років, в неволі 20-25 років.

Місця проживання і ареал

Раніше тигр мешкав в Малій Азії, Ірані, Афганістані, Індії, Непалі, Бірмі, Індокитаї, Таїланді, Індонезії, Китаї і Кореї. На сьогодні залишилися невеликі популяції в Індії, Китаї і Росії (Приморський і Хабаровський краї - тут живуть найбільші і масивніші особини).

Місця існування: ліси, чагарники (джунглі, гірські широколистяні і кедрово-широколистяні ліси, чагарники очерету). Віддає перевагу лісам з схилами, крутими і високими кручами, кам'яними нішами і печерами. У гори піднімається на 1500-2000 м над р.м.

Спосіб життя

Тигр - звір потайний і мовчазний. Люди, що спостерігали його в природному середовищі, відзначають, що можна прожити багато років пліч-о-пліч з цим звіром і ні разу його не побачити. Почути тигра можна під час гону. У люті владика джунглів глухо гарчить і видає звуки, що нагадують кашель. Ситий і спокійний, він муркоче. Голос у тигра гучний, часом його можна почути за декілька кілометрів. По лісу пересувається тихо, легко лазить по крутих схилах і скелях. На дерева підіймається рідко. Тигр відмінно плаває. Хитрий, здатний вмить оцінювати ситуацію, володіє тонкою інтуїцією, спостережливістю і прекрасною зоровою пам'яттю. Далекі переходи тигр не любить, але при необхідності може пройти до 40-60 км за добу. Поза сезоном розмноження веде самотній спосіб життя. У кожного звіра своя індивідуальна ділянка (1500-4200 км2), розмір якої залежить від кількості жертв. Ділянка самця поруч з ділянкою самки. Свою мисливську територію активно охороняє, на кордонах ставить мітки. Слово «тигр» походить від грецького tіgrіs, яке в свою чергу походить з іранських мов і означає ревіння чи зойк наприкінці радісного вітання.

Харчування

Полює на диких биків, ведмедів, оленів (лосів, ізюбрів, косулі, кабаргу), кабанів. Якщо зустріне леопарда або вовка загризе і з'їсть. На півдні ареалу тигр не чіпає дорослих слонів і носорогів. У голодний час поїдає все, що знайде: рослини, ягоди і фрукти, кедрові горіхи, комах, амфібій, рептилій (змії, черепахи), птиць (рябчики, павичі), гризунів (щури), зайців, очеретяних котів, лисиць, борсуків і мавп. Інколи ловить рибу. Падаль поїдає в крайніх випадках. Мускулатура тигра міцна і натренована - звір легко несе тушу лося або ізюбра вагою в 100 кг З такою ношею тигр може перестрибнути через перешкоду з людський зріст. Під час переслідування жертви стрибки досягають до 4-5 м. По можливості полює у води: ударами лапи викидає на землю велику рибу, черепах і невеликих крокодилів. На полюванні тигр покладається на зір і слух. Нюх слабкий. До наміченої жертви підкрадається, а потім наздоганяє стрімкими стрибками (відстань в 15 метрів долає за одну секунду). Довго бігти тигр не може - втомлюється. Наївшись, багато п'є, а потім відпочиває або спить. Тривале голодування переносить без наслідків для організму, за рахунок товстого шару жиру (до 5 см) на боках і животі. В середньому один тигр за рік вбиває до 60-70 великих тварин. Зрідка зустрічаються тигри-людожери (зазвичай це старі хворі тигри або тварини-каліки), які в середньому вбивають до 75 людей в рік.

Розмноження

В шлюбний період самці через самок можуть влаштовувати поєдинки. Сильніший спаровується з самкою. Для пологів тигр влаштовує лігво у важкодоступному і безпечному місці. Одне і те ж лігво самка може використовувати декілька років підряд. Самець не приймає участі у вирощуванні тигренят, хоча нерідко живе по сусідству з ними. Самка народжує раз в 2-4 роки. Тигри можуть розмножуватися протягом всього року. Статеве дозрівання у самки в 3-4 роки, самця в 4-5. Вагітність триває 98-112 днів. Самка народжує 2-3 сліпих і безпорадних кошенят, вагою 800-1050 г. Очі розплющуються на 5-6 день, а на 12-15 день котенята починають повзати. Вуха відкриваються на 14 день. У місяць тигренята починають виходити з лігва. Лактація триває 5-6 міс. У 3-4 місячному віці тигренята переходять на тверду їжу (м'ясо). Смертність серед дитинчат дуже висока. Мати самовіддано захищає своїх дитинчат. До 3-4 років молодь залишається з матір'ю, а пізніше вирушає на пошуки своєї ділянки.

Охорона

М'ясо, шкіра, серце, жовч, кістки і інші частини тіла тигрів застосовуються в традиційній китайській медицині і тому мають великий попит на Чорному ринку, через що і не припиняється браконьєрське полювання на тигрів. Тигр, як вид, знаходиться на межі вимирання. Вид занесений в Міжнародну Червону книгу МСОП і Конвенцію CITES (Додаток I). За останніх 40 років чисельність підвидів скоротилася в 20 разів. Охота на всі підвиди заборонена і по всьому нинішньому ареалу тигр знаходиться під охороною. Виділено дев'ять підвидів тигра, з яких до початку XXI століття збереглися лише шість (загальне поголів'я порядку 4000-6500 особин, з них найчисленнішим є бенгальський тигр (номінативний підвид) – 80% від усієї популяції.

Тигри Київського зоопарку

В Київському зоопарку на сьогодні проживає чотири амурських тигри: Тішка і Амба та їх діти Малиш і Рена, які народились вже у Київському зоопарку. Їх вольєри знаходяться на «Острові звірів». Кожна тварина має свій індивідуальний вольєр. Вони мешкають в них цілий рік. Вдень тигри зазвичай сплять на кам’яних гірках або прогулюються по вольєру. За добу тигри споживають 8-11 кг їжі. Переважно це м’ясо, але крім того ще риба, курячі яйця і невелика кількість свіжої трави злаків.

Тигр Panthera tigris