Крилан Нільський Rousettus aegyptiacus

Біологічна класифікація

Клас: Ссавці (Mammalia)

Ряд: Рукокрилі (Chiroptera)

Родина: Криланові (Pteropodidae)

Зовнішній вигляд

Нільський крилан – це представник ряду рукокрилих середнього розміру. Тулуб тварини досягає в довжину близько 12–19 см, маса тіла варіюється від 80 до 170 грамів.  Самці, як правило, більші в порівнянні з самицями. Хвіст дуже короткий, довжиною близько 1 см. Шерстяний покрив короткий і пухнастий. Забарвлення волосяного, покриву на спині і боках темно-буре, на черевці – світло-буре. Добре розвинені передні кінцівки є крилами: передпліччя, кістки п’ясті і фаланги пальців (крім першого пальця) дуже сильно подовжені. Перший палець короткий з гострим гачкуватим кігтем на кінці. Другий палець також має кіготь. Між пальцями передніх кінцівок, плечем, передпліччям, боками тіла, стегном і гомілкою натягнута еластична крилова перетинка. На задніх кінцівках по п’ять коротких кігтів.

Ареал і спосіб життя

Нільські крилани поширені Африці та Південно-Західній Азії. Цей вид заселяє різні тропічні та субтропічні біоми: ліси, чагарникові ліси та савани. Мешкає колоніями від декількох десятків до декількох тисяч особин. Активний вночі, вдень ховається в печерах, дуплах дерев та покинутих будівлях.  

Тривалість життя Rousettus aegyptiacus у дикій природі становить від 8 до 10 років, а в зоологічних парках вони можуть доживати до 22 – 25 років.

Живлення

Живляться нільські крилани переважно м’якоттю та соком стиглих фруктів. Іноді поїдають квіти та молоді пагони рослин.

Завдяки особливостям свого раціону, крилани мають велике значення для екосистеми, як в якості запилювача квітів фруктових дерев, так і в якості основного розсіювача насіння для багатьох видів рослин.

Розмноження

За рік нільські крилани можуть дати два потомства, перший пік сезону розмноження припадає на весну-літо, другий – на осінь. Вагітність триває від 3,5 до 4 місяців. Самки народжують по одному, зрідка по два малюка. У новонароджених криланів є молочні зуби і майже повністю відсутня шерсть, окрім тонкої смуги на спині. Вигодовування молодняку триває від 6 до 10 тижнів, а повністю сформованими та самостійними крилани стають у віці 9 місяців.

В Київському зоопарку нільські крилани мешкають групою в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів».

Крилан Нільський Rousettus aegyptiacus