Сип білоголовий Gyps fulvus

Біологічна класифікація

Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)

Зовнішній вигляд

Сип – один з найбільших птахів України. Має розмах крил 240-280 см, а його вага до 11 кг. Дорослий птах має загальне блідо-рудувате забарвлення. Махові і стернові пера темно-бурі, голова і шия вкриті білим пухом, навколо шиї «комірець» з м'якого білого пір'я.

Місця проживання і ареал

Сипи мешкають в лісах, що вкривають гори. Ці птахи ведуть осілий спосіб життя, лише здійснюють нерегулярні кочівлі. Гніздяться у Південній та Південно-східній Європі, на Кавказі, у Південно-західній та Центральній Азії, Північній Африці, Індії. В Україні гніздиться тільки у гірському Криму. Регулярно залітають в інші області нашої держави.

Харчування

Сипи живляться мертвими тваринами. Їжу шукають на відкритих місцевостях в польоті. На одній мертвій тварині може харчуватись одночасно декілька десятків особин.

Розмноження

Птахи гніздяться на урвистих ділянках скель до 1200 м н. р. м. Часто утворюють групові поселення, але можуть гніздитися і поодинокими парами. Гнізда влаштовують у нішах та на карнизах скельних урвищ. Гнізда споруджують з дрібних гілок. Єдине яйце відкладають в лютому. Насиджують обидва партнери. Пташенята з’являються у березні — квітні і залишають гнізда наприкінці липня — на початку серпня.

Охорона

Сип білоголовий занесений до Червоної книги, як вразливий вид. У Міжнародній Червоній книзі має статус LC (з найменшим ризиком). За даними Червоної книги в Україні у 2006 році гніздилось 10-16 пар, а загальна чисельність 80-100 особин, у Європі в 2000 році нараховувалось 19-21 тис. пар. Чисельність виду зростає.

Сипи Київського зоопарку

У Київському зоопарку живе один сип білоголовий. Він потрапив до зоопарку у червні 2015 року уже дорослим. Цей птах – самка, яка прилетіла в Україну з Болгарії, де була випущена на волю у рамках програми реінтродукції сипа білоголового. Але вона не змогла пристосуватись до самостійного життя, тому її залишили у Київському зоопарку.

Сип білоголовий цілий рік живе у відкритому вольєрі на території «нижнього парку». Він активний протягом світлої частини доби.

Раціон сипа у Київському зоопарку складається з м’яса та серця яловичого, печінки, курей, мишей тощо.

Сип білоголовий Gyps fulvus