Птах – носоріг або калао хвилястий Rhyticeros undulatus

Біологічна класифікація

Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сиворакшеподібні (Coraciiformes)
Родина: Птахи-носороги (Bucerotidae)

Загальні відомості

Птахи-носороги отримали свою назву через великі, різко загнуті вниз дзьоби з виростами різної форми. Незважаючи на розміри, дзьоби  дуже легкі, тому що кісткова тканина насичена повітрям, а сам ріг порожнистий. Всі птахи-носороги досить крикливі. Хвилясті калао підтримують між собою зв'язок за допомогою гучних звуків - розкотистого реву і "кудкудахкання". Саме тому неможливо пройти повз дерева, не помітивши цих птахів. Літають дуже високо, часто махають крилами, створюючи при цьому характерний шум. Цілком значні розміри не заважають хвилястим калао досить спритно перестрибувати з гілки на гілку в кроні дерева і зривати дзьобом плоди.

Місця проживання і ареал

Птахи-носороги поширені у вологих тропічних лісах Африки, на південному заході Аравійського півострову, в Південно-Східній Азії, на островах Тихого і Індійського океанів. Вони гніздяться в природних дуплах. Живуть завжди в густих, високих лісах і проводять велику частину свого часу на деревах, за винятком рогатих воронів, які населяють відкриті простори з розрідженими чагарниками. Різні види займають, як правило, разні екологічні ніші, що дозволяє різним видам птахів-носорогів жити на одних і тих же територіях. Птахи-носороги відносяться до осілих птахів.

Зовнішній вигляд

Загальна довжина птаха разом з хвостом 75-85 см. Вага самця від 1,680 до 3,650 кг, самки - від 1,360 до 2,685 кг. Хвилястий птах-носоріг має потужний дзьоб, чорне пір’я на тулубі та біле на хвості. Шкіра на дзьобі жовта і не покрита пір'ям, при появі супротивника вона у хвилястого калао загрозливо надувається.

Їжа

Плоди тропічних дерев, ящірки, краби, жаби, кажани, змії. Воду практично не п'ють, отримуючи вологу з їжі.

Цікавий факт

Під час польоту птахи-носороги створюють своїми крилами сильний характерний шум, схожий на звук потягу, що наближається. Причиною цього є повітряні простори між маховим перами, які у них не закриті дрібними пір'ям, як у інших птахів. Під час польоту повітря проходить через крила, в результаті чого виникає вібруючий звук.

Хвилясті калао нашого зоопарку

У Київському зоопарку птахи-носороги з’явилися вперше лише нещодавно - 2 грудня 2013 року. Проаналізувавши першоджерела зоопарку, наші фахівці дійшли висновку, що раніше у столичному зоопарку такий вид ніколи не експонувався.

Спочатку пара птахів-носорогів стала окрасою експозиції у підготовленому для них вольєрі павільйону «Острів звірів», а з часом тварини перемістилися у досить великий облаштований для них відкритий вольєр на території фруктового саду зоопарку. Тварини отримали клички Джеррі та Джорик.

Поведінка птахів складна, різноманітна й інтелектуальна. У зоопарку вони прекрасно знають своїх зоотехніків і кіперів. Птахи постійно шукають у вольєрі "слабкі" місця, а знайшовши, показують їх один одному, починають над ними "працювати", міняючи облаштування вольеру на свій смак. Дзьоб у них тупий (не гострий), але удар його дуже сильний. Птахи легко розбирають у вольєрі споруди (дах, стіни, дерева і т.д.). Годування два рази на день. Вранці - різноманітні сезонні фрукти і овочі, які задаються кожному птаху в окрему годівницю. Калао, знайшовши ласий шматочок, показують його один одному і починають їм пригощати партнера. В обід ласують комахами або горіхами, а також мішанкою у вигляді кульок з м'яса, сиру, крупи і яєць і овочів.

Птах – носоріг або калао хвилястий Rhyticeros undulatus