Пелікан рожевий Pelecanus onocrotalus

Біологічна класифікація

Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Пеліканоподібні (Pelecaniformes)
Родина: Пеліканові (Pelecanidae)

Зовнішній вигляд

Рожевий пелікан має білий колір оперення з рожевим відтінком. Довжина його тіла становить 140-175 см, а розмах крил – 285-310 см. Дзьоб, довжина якого 30-40 см, має горловий мішок для утримування риби. Наддзьобок сіроблакитного кольору, а піддзьобок – жовтого. Горловий мішок та шкіра навколо нього мають жовтий колір. Гола шкіра на лобі утворює досить велике потовщення. На потилиці є звисаючий чуб. На грудях жовта пляма. Першорядні махові пера крила мають чорний колір. Ноги рожево-червоні. Вага дорослого птаха досягає 11-13 кг. Самці мають більший розмір тіла ніж самки, але забарвленням вони не відрізняються.

Місця проживання і ареал

Рожеві пелікани живуть на великих прісних та солонуватих водоймах з мілководдями та заростями водної рослинності. Ареал цього виду охоплює Південно-східну Європу, Південно-західну та Центральну Азію, Екваторіальну Африку. В Україні він гніздиться у Чорноморському заповіднику (Херсонська область) та на Лебединих островах (АР Крим). Також гніздиться у дельті Дунаю в Румунії, звідки робить регулярні зальоти до нашої країни. Дорослих птахів можна зустріти по всьому Азово-Чорноморському узбережжю, а молодих під час осінніх міграцій часом спостерігають і в північних та центральних областях. Зимує у Південно-східній Азії та Екваторіальній Африці.

Харчування

Живляться рожеві пелікани переважно рибою малого та середнього розміру: короп, линь, карась, щука, окунь, червонопірка, плітка, кефаль, колюшка тощо. Полюють вони на мілководних ділянках лиманів і на узбережжі групами або поодинці. Цікавий спосіб полювання групи птахів: пелікани шикуються у напівкільце і пливуть шеренгою, зануривши голову і тільки час від часу виймають її з води, щоб набрати повітря або проковтнути рибу. Рухаючись до берега, вони заганяють рибу на мілину і змушують її прориватись через свої ряди, хапаючи її при цьому.

Розмноження

Прилітають пелікани до України у лютому-березні. Гніздовий період з травня по серпень. Птахи, які не розмножуються, тримаються великими зграями все літо на водоймах по 50-60 особин. Птахи вибирають місця для гніздування у глухих плавнях. Гніздяться переважно колоніями. Будують гніздо обидва партнери: самець носить будівельний матеріал, а самка вкладає його. Гніздо роблять на мілководді з водних рослин. Його діаметр досягає 38 см, а висота – 8 см. У кладці 1-2, іноді 3 яйця. Овальне яйце білого забарвлення, довжина його 8-11 см, ширина – 5-7,5 см, вага – 155-200 г. Насиджують обоє батьків протягом 29-36 днів, але переважно самка, а самець підміняє її на короткий час. Пташенята вилуплюються сліпі та голі. Через десять днів вони вкриваються чорно-бурим пухом. У віці близько 75 днів молоді птахи починають літати. Молоді птахи мають оперення бурого забарвлення. Осіння міграція проходить у вересні, останні птахи відлітають у жовтні. Пелікани змінюють свій колір на рожевий до 3-4 річного віку, коли стають статевозрілими.

Пелікани Київського зоопарку

У Київському зоопарку утримується 9 рожевих пеліканів. Три птахи у нашому зоопарку мають вік 53 роки, оскільки вони приїхали в 1963 році з Московського зоооб’єднання. Один пелікан на прізвисько «Піля» потрапив до нас з півдня Вінницької області у листопаді 2014 року, де його підстрелили браконьєри. Він поранений приземлився на подвір’я місцевих жителів, які його і віддали до нашого зоопарку. Інші птахи приїхали до нас в 1999 році з Львівської області та в 2009 році з Рівненського зоопарку.

Наші рожеві пелікани у весняно-осінній період живуть разом з одним кучерявим пеліканом на ставку біля центрального входу в зоопарк площею 3400 кв.м. Птахів можна побачити на водоймі або на березі, куди вони виходять погрітись. Іноді вони перелітають через невисоку огорожу і ходять серед відвідувачів. Ніч птахи проводять, сидячи на колоді посеред ставка. Взимку ця група живе у будиночку поруч з водоймою, температура у якому близько 10 градусів. Приміщення обладнане оглядовими вікнами, тому відвідувачі можуть побачити пеліканів протягом року.

Раціон пелікана у зоопарку складається з 1,5 кг риби на день.

Пелікан рожевий Pelecanus onocrotalus