Варан водяний (смугастий) Varanus salvator

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Лускаті (Squamata) 

Родина: Варанові (Varanidae)

Зовнішній вигляд

Середній розмір дорослої особини смугастого водяного варана становить 190 см при вазі 20-25 кг. Самці значно крупніші за самиць. Забарвлення переважно темно-сіре, темно-оливкове або чорне з невеликими вкрапленнями жовтого кольору.

Голова водяного варана вузька, витягнута і сплощена з боків, ніздрі розміщені близько до кінця морди. Над очима рептилії розташований ряд широких щитків. На спинній частини луска значно дрібніша, ніж на голові. Кінцівки потужні і добре розвинені, з міцними кігтями на пальцях. Хвіст довгий, стиснутий з боків, посередині хвоста розташований високий подвійний кіль, вкритий крупною лускою. Довжина хвоста становить близько 1 ½ розміру тіла ящірки.

Ареал і спосіб життя

Поширений в південній та південно-східній Азії. V. salvator є напівводними і мешкають переважно в вологих тропічних лісах, мангрових заростях, на берегах річок і в болотах.

Водяні варани зазвичай активні в денний час доби з раннього ранку і до обіду. В спекотні години вони ховаються під деревами, кущами, а також в ущелинах між камінням. Також вони нерідко риють нори недалеко від узбережжя річок і ховаються в них. Їх нори починаються з невеликого ухилу вниз, а в міру поглиблення формують своєрідний басейн, який зазвичай заповнюється водою.

Фізіологічні особливості водяного варана дозволяють йому успішно пропливати великі дистанції, а в разі необхідності, знаходиться під водою до 30 хв.

Живлення 

Водяні варани є хижаками. Найбільш поширеними видами здобичі для водяного варана в дикій природі є птахи та їх яйця, щури, мавпи, білки, дрібні ящірки, жаби, змії, яйця і молоді особини крокодилів, черепахи, краби, павуки, різні види риб. Крім того, варани можуть харчуватися падаллю і залишками їжі людини.

Розмноження

Кладка крупної самиці складається в середньому з 15 яєць, протягом року може бути зроблено кілька кладок, а загальне число відкладених яєць досягати 40. В якості місць, що використовуються для відкладання яєць, виступають ями, особливо на піщаних пагорбах, живі і залишені гнізда термітів, дупла дерев.

Період інкубації значно варіює залежно від зовнішніх факторів. Кладка, що пройшла повний розвиток, може вступати в фазу спокою, і лише за достатньої кількості опадів нове покоління починає вилуплюватися. В середньому інкубаційний період може становити від 180 до 300 діб за температури 28-30 °C.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС(додаток II).

Водяний варан Київського зоопарку мешкає в екологічному модулі експозиції «Острів звірів».

Варан водяний (смугастий) Varanus salvator