Варан нільський Varanus niloticus

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia) 
Ряд: Лускаті (Squamata) 
Родина: Варанові (Varanidae)

Зовнішній вигляд

Нільський варан – найкрупніший з варанів Африки. Загальна довжина (від голови до кінця хвоста) дорослого нільського варана в середньому становить близько 150-170 см, важать ці ящірки від 2,5 до 10 кг. Нільський варан має міцний тулуб, потужні щелепи та сильні ноги з гострими кігтями, які використовує для лазіння, копання і оборони. Основне забарвлення верхньої частини тіла від сірувато-коричневого до темно-оливково-зеленого. На спині – рисунок з дрібних жовтих плям.

Ареал і спосіб життя

Нільський варан поширений на території від південної Африки до південної межі Сахари. На заході його ареал сягає Ліберії. Крім того, він часто зустрічається вздовж річки Ніл до Єгипту. Тварини дуже добре адаптовані до водного способу життя, на що вказують високо розташовані носові отвори і хвіст, ніби «сплющений» з боків. Також ці варани також чудово лазять і бігають. Мешкають переважно поблизу водойм. Вдень нільських варанів можна помітити коли вони гріються сидячи на каменях, гілках чи у воді біля берега. Ночують варани у норах, але в дуже теплу погоду можуть ночувати і назовні – на гілках чи у воді. 

Активні вдень, під час посушливого сезону в тропічній Африці і протягом більш прохолодних місяців в помірних регіонах активність варанів знижується або припиняється.

Живлення

Раціон нільського варана достатньо різноманітний і включає жаб, гризунів, рибу, ящірок, дрібних черепах, птахів та їх яйця, крабів, молюсків та комах. Варани також розорюють гніздові кладки крокодилів та полюють на їх молодняк

Розмноження

Період розмноження нільського варана залежить від ареалу мешкання. Самиця обирає великий термітник, зазвичай близький до води і розкопує його стінку після чого відкладає яйця, після чого терміти швидко відновлюють стіну і яйця спокійно інкубуються за постійної температури та вологості всередині термітника. За відсутності доступних термітників варани відкладають яйця у норах.

Крупні самки нільського варана здатні за один раз відкладати від 30 до 60 яєць. Більшість яєць важить 46-52 г і мають розміри приблизно 6x4 см, тому вага кладки від крупної самки може наближатися до 3 000 г.

Природоохоронний статус

Вид занесений до переліку СІТЕС (додаток II – заборона міжнародної торгівлі)

Нільський варан Київського зоопарку

Мешкає на експозиції «Острів звірів» в екологічному модулі.  

Варан нільський   Varanus  niloticus