Варан бенгальський Varanus bengalensis

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Родина: Варанові (Varanidae)

Зовнішній вигляд

Дорослі особини бенгальських варанів в основному сірого або зеленувато-сірого забарвлення, з помітними поперечними темними плямами уздовж всього тіла від підборіддя до хвоста.

Вага дорослих особини від 3 до 7,5 кг, загальна довжина від 140 до 175 см. Самці зазвичай значно крупніші за самиць.

Ареал і спосіб життя

Вид поширений від острова Цейлон, Індії, Непалу, Пакистану та Бірми до Індокитаю, Малайського півострова і Філіппін на сході і через всю Індонезію до Малих Зондських островів на півдні.

Мешкають у вічнозелених змішаних та листяних лісах, чагарникових заростях, не уникаючи садів та плантацій, нерідко поблизу людських осель. Бенгальська варан також часто зустрічається в абсолютно сухий місцевості, однак при нагоді він охоче заходить в воду і довго в ній залишається.

Живлення

Раціон бенгальських варанів складається з черв’яків, комах, павуків, крабів, земноводних, дрібних плазунів, птахів та дрібних ссавців. Іноді розорюють гнізда птахів, крокодилів та великих змій, бувають випадки канібалізму яєць та молодняку. Можуть також споживати падаль та харчові відходи. Раціон молодих особин бенгальського варана майже повністю складається з комах різних видів.

Розмноження

У північній частині ареалу сезон розмноження бенгальського варана відбувається під час періоду підвищеної вологості. За сприятливих умов самиця може відкладати до трьох кладок яєць на рік.

В шлюбний період самці влаштовують ритуальні бійки. Для яйцекладки самиця риє нору глибиною близько 30 сантиметрів, куди відкладає зазвичай від 20 до 30 яєць. Тривалість інкубації залежить від зовнішніх факторів і в середньому становить 140–170 діб. Статевої зрілості бенгальські варани досягають у віці 1–2 роки.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток I)

Бенгальський варан в Київському зоопарку експонується  в екологічному модулі на «Острові звірів». Раціон наближений до природнього.

Варан бенгальський Varanus bengalensis