Пітон сітчастий Malayopython reticulatus

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Лускаті (Squamata)

Родина: Пітони (Pythonidae)

Зовнішній вигляд

M. reticulatus одні з найкрупніших плазунів в світі. Деякі особини завдовжки до 9–10 м, та можуть важити до 270 кг. В середньому самки завдовжки 6–7 м та важать близько 90 кг. Самці менші за самок, в середньому їх розміри становлять 4,5м і 45 кг.

Голова чітко диференційована від шиї. З боків анального щитка помітні відростки – рудименти задніх кінцівок. Забарвлення і малюнок тіла дуже варіабельні. Візерунок формується зі світлих ромбоподібних плям посередині спини та трикутних, з'єднаних між собою темних плям з невеликими світлими ділянками всередині.

Ареал і спосіб життя

Поширені в у південно-східній Азії та західному Бангладеш на південному сході В'єтнаму та на індо-тихоокеанських островах на захід від Нової Гвінеї. M. reticulatus переважно населяють тропічні ліси, водно-болотні угіддя та пасовища. Ведуть переважно наземний спосіб життя, але добре лазить по деревах. Надають перевагу вологим місцям та часто селиться по берегах річок та інших водойм. Прекрасно плавають. Полюють в сутінках і вночі, день проводить в різних укриттях.

Тривалість життя від 15 до 27 років.

Живлення

Здобиччю сітчастих пітонів є різні хребетні тварини, в тому числі і крупні. Розмір здобичі залежить від розміру пітона-мисливця. Великі особини можуть вполювати і проковтнути досить крупну тварину. Зазвичай же пітони полюють на гризунів, різні види птахів і рептилій, дрібних копитних вагою до 10-15 кг.

Пітони здатні довго перетравлювати свою здобич, тривалість залежить від температурних умов – чим тепліше, тим швидше це відбувається.

Розмноження

Спарювання сітчастих пітонів відбувається у лютому-березні, після їх виходу з зимової сплячки. За наявності достатньої кількості здобичі, самка може відкладати яйця раз на рік, але в більшості випадків це відбувається один раз на два-три роки. Через деякий період після спарювання самка відкладає 10-100 яєць, після чого згортається кільцем навколо кладки, зігріваючи дитинчат власним теплом і захищаючи від хижаків. Інкубаційний період триває від 60 до 90 діб, молоді пітони народжуються довжиною 60 см.

Статевої зрілості сітчасті пітони досягають у віці від 3 до 5 років, за довжини тіла від 2,5 до 3 м.

Природоохоронний статус

Вид занесений до переліку СІТЕС (додаток II).

В Київському зоопарку сітчасті пітони мешкають в вольєрі на експозиції «Острів звірів».

Пітон сітчастий  Malayopython reticulatus