Пітон королівський Python regius

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Лускаті (Squamata)

Родина: Пітони (Pythonidae)

Зовнішній вигляд

Некрупні пітони, завдовжки до 1–1,5 м у дорослому віці. Мають відносно крупну голову. Основний тон забарвлення коричневий, з візерунком зі світло-коричневих плям з темною серединою. Живіт, як правило, світлий. Деякі особини мають жовті смуги від ніздрів до очей. Самки королівського пітона значно більші за самців.

Ареал і спосіб життя

Зустрічається цей вид в західній і центральній Африці, від Сенегалу на заході до Судану і Уганди на сході. Веде нічний, переважно наземний, спосіб життя. При нічному полюванні використовує органи термічного і хімічного чуття (спеціальні ямки на губах і орган Якобсона). Вдень в якості укриття використовує термітники і порожні нори ссавців. Не агресивний, при небезпеці скручується у щільний «м’яч», заховавши голову всередину.

Тривалість життя від 10 до 28 років.

Живлення

У дикій природі ці змії полюють переважно на дрібних ссавців: щурів, землерийок, смугастих мишей, також іноді поїдають птахів.

Розмноження

Період спарювання починається з середини вересня и триває, зазвичай, до середини листопада. Через кілька тижнів після спарювання самка королівського пітона линяє. Ця линька відбувається перед кладкою яєць і використовується самкою для створення гнізда. Розмір яйцекладки – від 1 до 11 штук. Інкубація триває 60–90 діб, весь цей період самка майже не відходить від гнізда та активно його охороняє. Новонароджені пітончики завдовжки від 25 до 43 см.

Статеве дозрівання: самці – 11–18 міс., самиці – 20–36 міс.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток II).

В Київському зоопарку пітони королівські мешкають в тераріумі на експозиції «Острів звірів».

 

Пітон королівський Python regius