Крокодиловий кайман (очковий) Caiman crocodilus

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Крокодили (Crocodylia)

Родина: Алігаторові (Alligatoridae)

Зовнішній вигляд

Самці досягають 2–2,5 м завдовжки, самиці – не більше 1,4 м. Вага дорослих особин від 10 до 50 кг. Молоді каймани жовтувато-сірого окрасу з чорними плямами і смугами по всьому тілу; дорослі мають  темно-оливковий окрас з світлими або темними поперечними плямами. На голові, між передніми кутами очей – поперечний валик. На шиї три ряди великих потиличних щитків.

Ареал і спосіб життя

Ареал мешкання крокодилових кайманів простягається на території від Мексики на півночі до Перу і Бразилії на півдні. Крім того, особини виду живуть на території Коста-Ріки, Сальвадору, а також Гватемали, Гайани, Гондурасу, Нікарагуа, Панами, Сурінаму.

Цей вид кайманів населяє тропічні і субтропічні водойми, прісноводні, щільно зарослі рослинністю глибокі затоки, гирла річок і боліт. Також можуть мешкати в солонуватій воді.

 Живлення

Крокодилові каймани – хижаки, дуже добре пристосовані до підводного полювання. У природі каймани живляться майже будь-якими живими організмами, які доступні в даній місцевості і для даного віку каймана. Раціон молодих особин складається, здебільшого, з водних комах. По мірі зростання кайманів, відсоток безхребетних в їх раціоні зменшується, а збагачується ракоподібними (раками і крабами), молюсками, рибами, амфібіями,  земноводними рептиліями, а також ссавцями.

Розмноження

Дорослі самці займають певну територію і агресивно охороняють її від конкурентів, що порушують кордони індивідуальних ділянок. Спарювання зазвичай відбувається в сезон підвищеної вологості, з квітня по серпень, залежно від кліматичних умов ареалупопуляції. Самиці каймана споруджують гнізда з водоростей і гниючих залишків рослин серед прибережних заростей. Часто, самиці для відкладання яєць використовують «комунальні» гнізда, ретельно охороняючи їх спільними зусиллями від хижаків. У кладці зазвичай 15–40 яєць, в середньому – 25. Інкубація триває від 65 до 104 діб. Після вилуплення молоді каймани залишаються з самицею приблизно до однорічного віку. Статевої зрілості вони досягають у віці 4–7 років.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ)

В Київському зоопарку крокодилові каймани утримуються групою в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів». До складу їх раціону входить риба, м’ясо. Годівля відбувається двічі на тиждень, що наближає тип живлення до природнього. 


Крокодиловий кайман (очковий) Caiman crocodilus