Ігуана звичайна Iguana iguana

Біологічна класифікація

Клас: Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Лускаті (Squamata)

Родина: Ігуанові (Iguanidae)

Зовнішній вигляд

Звичайна ігуана – крупна ящірка, до 2 м завдовжки та вагою від 4 до 8 кг. Забарвлення шкіри у молодих особин яскраво-зелене. Забарвлення шкіри дорослих ігуан варіює залежно від ареалу мешкання популяції та фізіологічного стану тварини та може бути зеленувато-оливковим, зеленувато-коричневим, зеленувато-кремовим, блакитно-зеленуватим, тощо.  На спині розташовані поперечні темні смуги зі світлою облямовкою. Під потужним підборіддям ігуани висить трохи стиснутий з боків горловий мішок, який особливо чітко виражений у самців. Уздовж спини тягнуться в один ряд гнучкі «колючки».

Ареал і спосіб життя

Вид поширений в Центральній і Південній Америці від Мексики, на південь до Парагваю та південно-східної Бразилії. Ця велика ящірка також мешкає на багатьох островах у всьому Карибському регіоні та прибережній східній частині Тихого океану. Також цей вид було інтродуковано до окремих регіонів Північної Америки.

Ігуани цього виду ведуть напівдеревний спосіб життя в біотопах з густою рослинністю (вологі та напіввологі тропічні ліси, мангрові зарості), на відкритих сухих зонах морського узбережжя. Гарно плавають і пірнають.

Живлення

Раціон ігуани звичайної залежить від її віку. Дорослі ігуани переважно травоїдні. Основний їх раціон – зелені листяні рослини та зрілі фрукти. Протягом перших двох – трьох років організм молодих ігуан має вищу потребу в білках, тому вони крім рослинного корму також активно споживають комах, павуків та дрібних безхребетних.

Розмноження

Статевої зрілості зелені ігуани досягають в середньому у віці 2–4 років. Сезон спарювання триває 1–3 місяці, спарювання відбувається на території самця приблизно за 3–7 тижнів до відкладання яєць. Самиця відкладає яйця тільки один раз в сезон, 5–8 разів протягом життя (Мюллер, 1972).

Кладка яєць відбувається в самий сухий сезон року, при найбільшому рівні сонячного опромінення, вилуплення ж, навпаки, приурочене до сезону дощів.

Самиці вибирають для відкладання яєць відкриті місця (трав'янисті ділянки або краю піщаних пляжів) де риють досить містку нору до 1 м завдовжки. Під час цього будівництва самці охороняють територію.

Кладка складається з 10–65 довгастих білих або кремово-білих яєць. Закінчивши кладку, самиця лапами засипає нору піском або землею, залишаючи отвір для повітря. Під час інкубації, яка триває від 90 до 120 діб, температура в гнізді залишається майже постійної і дорівнює 28–32°С. Розвиток ембріонів протікає синхронно, і вилуплення дитинчат відбувається одночасно, після чого вони самостійно вибираються на поверхню. Новонароджені ігуани завдовжки від 17 до 25 см.

Природоохоронний статус

Вид занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).

В Київському зоопарку звичайні ігуани мешкають на експозиції «Острів звірів» та в павільйоні «Пустеля». 

Ігуана звичайна Iguana iguana