Піранья звичайна (Піранья Наттерера) Serrasalmus nattereri

Біологічна класифікація

Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Піраньєві (Serrasalmidae)

Зовнішній вигляд

Довжина тіла коливається в межах 15-20 см, іноді риби виростають до 30 см. Вага дорослих особин може досягати 1 кг. Зрілі піраньї зазвичай стального забарвлення. Спина від оливково-зеленого до чорного кольору, боки темні із золотисто-сріблястими цятками або сріблясто-сірі, металеві. Живіт, горло та анальний плавець червоного кольору, який однак може бути мало помітним зливаючись із основним фоном. Молодь піраній срібляста, тіло вкрите великими круглими чорними цятками. Тривалість життя 10-12 років.

Місця проживання і ареал

Мешкають в прісних водоймах Південної Америки, в басейнах річок Амазонка (переважно на території Венесуели), Ла-Плата і Оріноко.

Харчування

Живляться рибою, птахами, ссавцями, що приходять на водопій. У них дуже тонкий нюх, що дозволяє їм полювати на здобич навіть у каламутній воді. Піраньї нападають раптово, іноді можуть влаштовувати засідки. Особливо агресивними риби стають у період посухи, коли у річках зменшується рівень води. В цей час стає мало їжі і піраньї навіть починають полювати один за одним.

Розмноження

Піраньї тримаються великими зграями, від 250 до 1500 особин. Риби стають статевозрілими у віці 15-18 місяців, коли довжина їхнього тіла досягне 20 см. Зазвичай період розмноження починається під час щорічних розливів річок, і триває з березня по серпень. Самець робить у грунті заглибину близько 20 см в діаметрі, куди самка може відкладати до 3 тисяч ікринок. Самець постійно охороняє кладку. Через 10-15 днів з’являються мальки, яких ще деякий час, після їхньої появи на світ, охороняють батьки.

Цікавий факт

Піраньї здатні відчувати у воді кров, розведену у співвідношенні 1: 1 500 000!
Єдиний вид риб, який піраньї не чіпають – панцирний сомик Торакатум (Megalechis thoracata). Ці рибки спокійно поїдають паразитів з шкіри хижаків.
Час від часу піраньї потрапляють на вудку у водоймах США та Європи. Вважають, що це акваріумні рибки, які набридли своїм господарям і вони їх випустили у водойму.
В деяких Північно-африканських країнах, у яких риби можуть акліматизуватись, заборонено не тільки випускати їх у водойми, але і ввозити в якості акваріумних риб.

Піраньї Київського зоопарку

У Київському зоопарку піраньї мешкають в екологічному модулі «Амазонка», що розташований на «Острові звірів», в акваріумі об’ємом 400 літрів. Риби утримуються зграйкою, що складається із 8 особин. Харчуються шматочками м’яса та риби, які з’їдають за лічені хвилини.
Піранья звичайна (Піранья Наттерера) Serrasalmus nattereri