Дереволаз золотистий Dendrobates auratus

Біологічна класифікація
Клас: Земноводні (Amphibia)
Ряд: Безхвості (Anura)
Родина: Дереволази (Dendrobatidae)
Зовнішній вигляд
D. auratus – дрібні амфібії, дорослі особини завдовжки 3–4 см. Мають яскраве забарвлення, в якому гармонійно поєднуються чорні або коричневі кольори з зеленими або світло-блакитними смугами та плямами.
Ареал і спосіб життя
Поширені в Центральній та Південній Америці, від Нікарагуа і Коста-Ріки до північно західної Колумбії.
Мешкають в нижніх ярусах тропічних лісів. Дорослі особини ведуть деревний і наземний спосіб життя, часто тримаються поблизу великих дерев.
Пуголовків можна виявити в невеликих природних резервуарах з водою.
Тривалість життя в штучних умовах близько 8 років.
Живлення
Живляться різними дрібними безхребетними. Більшу частину раціону становлять терміти та мурахи, в тканинах яких міститься значна кількість токсичних речовин. D. auratus мають здатність накопичувати отримані від комах токсини в шкірних залозах.
Розмноження
Репродуктивну активність D. auratus починають проявляти в сезон дощів, зазвичай з червня по вересень. Самці привертають увагу самок характерними звуками. Самки відкладають ікру (від 3 до 13 шт.) на опале листя або вологий ґрунт, яку через деякий час запліднює самець.
Після запліднення, самець кілька разів на добу відвідує кладку та зволожує її, захищаючи від висихання. Через 13–16 діб пуголовки виходять з ікринок і забираються на спину до самця, який переносить їх у водойму. Пуголовки тримаються на спині самця завдяки спеціальному мукозному секрету шкіри, який розчиняється тільки в воді. Таким чином, шанс загубитися у пуголовка по дорозі мінімальний.
В невеликих прогрітих водоймах пуголовки живляться водоростями, зоопланктоном та дрібними личинками комах. Період перетворення триває близько 6 тижнів, після чого повністю сформовані маленькі дереволази поступово переміщуються до дерев. Статевозрілими малюки стають на наступний рік.
Природоохоронний статус
Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток II).
В Київському зоопарку D. auratus мешкають в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів».
Дереволаз золотистий Dendrobates auratus