Дереволаз священний Dendrobates leucomelas

Біологічна класифікація

Клас: Земноводні (Amphibia)

Ряд: Безхвості (Anura)

Родина: Дереволази (Dendrobatidae)

Зовнішній вигляд

Довжина 31-38 мм, деякі досягають 50 мм, вага близько 3 г. Самці дрібніші за самок. Забарвлення чорне з широкими асиметричними яскраво-жовтими, жовто-помаранчевими або помаранчевими плямами. Черевце чорне. 

Ареал і спосіб життя

Поширені в Венесуелі, Бразилії, південно-східній Колумбії.  Мешкають у вологих субекваторіальних і екваторіальних тропічних лісах з великою кількістю невеликих кам'янистих струмків на висотах до 800 метрів над рівнем моря.

Живлення

Живляться дрібними безхребетними. Більшу частину раціону становлять павуки, цвіркуни, терміти та мурахи.

Мають здатність накопичувати отримані від комах токсини в шкірних залозах.

Розмноження 

Спарювання та яйцекладка припадають на сезон дощів. В цей період територіальні суперечки можуть призвести до агресивної поведінки самців. Самка відкладає від 2 до 12 ікринок на поверхню вологого субстрату (мох, листяна підстилка). Запліднення зовнішнє. Після виходу з ікри, пуголовки забираються на спину до самця, і він переносить їх до водойм, в якості яких використовуються наповнені водою дупла дерев, воронки бромелієвих або інші, невеликі тимчасові водойми. Метаморфоз триває від 70 до 90 діб.

Статевої зрілості досягають у річному віці.

Тривалість життя до 15 років.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток II).

В Київському зоопарку D. leucomelas мешкають в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів».  

Дереволаз священний Dendrobates leucomelas