Дереволаз плямистий Dendrobates tinctorius

Біологічна класифікація

Клас: Земноводні (Amphibia)

Ряд: Безхвості (Anura)

Родина: Дереволази (Dendrobatidae)

Зовнішній вигляд

Невелика за розмірами амфібія, від 30 до 45 мм завдовжки, самки трохи більші за самців.

Дереволази цього виду мають дуже різноманітне забарвлення – існує близько 30 кольорових морф. Найпоширенішим є темно-блакитне забарвлення з асиметричним малюнком темно-синіх, чорних або жовтих плям.

Слиз, що вкриває шкіру D. tinctorius містить токсини.

Ареал і спосіб життя

Поширений на невеликих ізольованих територіях у Французькій Гвінеї та північно-східній Бразилії. Мешкають в невеликих лісових ділянках, тримаються поблизу дрібних водойм. Більшу частину часу проводять на ґрунті. 

Тривалість життя від 6 до 12 років. 

Живлення

Комахоїдні. Живляться кліщами, павуками,  мурахами та термітами.

Розмноження

Шлюбний період дереволазів припадає на сезон дощів (лютий-березень). Самці приваблюють самок тихим «співом». Самки цього виду конкурують між собою за самців. Після спарювання самка відкладає у вологий субстрат 5-10 яєць, з яких через 14-18 діб з’являються пуголовки. Весь період самець, а іноді і самка доглядають за кладкою та зволожують її. Пуголовків, що вилупилися, самець на спині транспортує до невеликого водяного басейну, в якості якого можуть бути квітка бромеліевих, осьовий лист рослини або дрібний отвір в стовбурі дерева. Пуголовки плямистого дереволаза мають здатність до канібалізму, тому часто батьки розміщують їх в окремих «басейнах». Іноді самка відвідує пуголовків, щоб відкласти поруч з ними незапліднені яйця, якими малюки живляться. Повне перетворення пуголовків в сформованого дереволаза триває від 12 до 14 тижнів.

Статевозрілими плямисті дереволази стають на 2-3 роках життя.  

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (LC – у найменшій загрозі), занесений до переліку СІТЕС (додаток II).

В Київському зоопарку D. tinctorius (m. azureus) мешкають в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів». 

Дереволаз плямистий Dendrobates tinctorius