Цілі та завдання

Основні цілі Київського зоопарку:

  • Природоохоронна – утримання і розведення рідкісних видів для створення резервних популяцій у штучних умовах; участь в міжнародних племінних програмах; утримання дендропарку; реабілітація тварин з метою повернення їх у природне середовище; моніторинг природних популяцій.
  • Науково-дослідницька – проведення досліджень і розробка методичних рекомендацій, спрямованих на покращення умов утримання тварин; збір даних з біології, поведінки, реабілітації тварин, необхідних для збереження рідкісних видів в дикій природі і для розвитку прикладної і фундаментальної науки; публікація результатів наукових досліджень в наукових та популярних виданнях, висвітлення на конференціях; наукове співробітництво в сфері загальної біології, етології, паразитології, екології, ветеринарії тощо.
  • Освітня – організація численних просвітницьких заходів та участь в них; проведення екскурсій, зоо-уроків для школярів і лекцій з питань біології і охорони природи; забезпечення якісної демонстрації експозиції тварин зоопарку; ведення гуртка юних натуралістів; проведення практик для студентів вищих навчальних закладів; розробка етикетажу з достовірною інформацією про біологію та поширення видів; надання інформації для ЗМІ та громадян.
  • Виховна – забезпечення роботи колективів юних натуралістів; організація дитячого дозвілля з просвітницьким ухилом; поширення природоохоронних месседжів через веб-контент зоопарку; робота з волонтерами та активістами.
  • Рекреаційна– організація дозвілля та відпочинку киян та гостей міста у парковій зоні зоопарку з усіма необхідними елементами інфраструктури та зручностями.

Яка роль зоопарків у збереженні біорізноманіття?

На сьогодні природоохоронна діяльність – одна з найголовніших задач зоопарків. Вона ведеться в трьох основних напрямах: утримання і розведення рідкісних тварин, дослідження популяцій рідкісних видів в дикій природі та екологічна просвіта населення.

Наразі багато видів тварин знаходяться під загрозою повного вимирання. Міжнародний союз охорони природи у 2006 році оцінив відсоток вимираючих видів у приблизно 40% від усіх описаних видів багатоклітинних організмів. В цьому списку є такі звірі як гепард, сніжний барс, рівнинна та гірська горили, орангутан, мала і велика панди, європейська видра, білий ведмідь, білий носоріг. Основні причини: деградація природних місць існування через антропогенну трансформацію та браконьєрство. Інколи види зникають разом з їхнім природним середовищем ще до того, як їх встигають відкрити.

Зоопарки відіграють велику роль в збереженні біорізноманіття планети. Адже саме тут утримуються і розмножуються рідкісні види тварин, для яких створено комфортні умови і можливості для розмноження. Це своєрідний «Ноїв ковчег» планети, резервний генофонд. Адже якщо вони вимруть в природі, проте якась частина їх залишиться к колекціях зоопарків, то в людства залишиться шанс зберегти їх для нащадків. Більш того, повернути цих тварин в природу. Це вже вдалось з такими видами, повністю винищеними в природі людиною і тепер повернутими в природне середовище, як зубр європейський, олень Давида, кінь Пржевальського, гавайська казарка, арабський орикс, бонтбок та ін. Цих тварин відновлювали з кількох десятків особин завдяки професійному досвіду та співпраці зоопарків.

На сьогодні у багатьох зоопарках накопичено значний досвід у зоотехнії, ветеринарії, управлінні колекціями та організації експозицій, що дозволяють забезпечувати біологічні потреби видів. Зокрема, Київському зоопарку вдалося зберегти та досягнути розмноження рисі євразійської, чорного лелеки, зубра європейського, коней Пржевальського та інших рідкісних видів, занесених зокрема до Червоної книги України. Тварини Київського зоопарку приймають участь у європейських племінних програмах.

Київський зоопарк працює максимально прозоро. Ми дотримуємось стандартів ЄАЗА – Європейської Асоціації зоопарків та акваріумів і отримали статус Кандидата у члени. Всі наші тварини внесені до Міжнародної бази даних Species360 (ZIMS), що виключає будь які корупційні схеми, забезпечує можливість обміну досвідом між зоопарками по всьому світу та полегшує створення пар тварин для розмноження.

Наші співробітники постійно підвищують свій професійний рівень – приймають участь в практичних тренінгах, стажуваннях, конференціях, відвідують інші зоопарки та реабілітаційні центри, запрошують фахівців до себе.

Київський зоопарк провадить наукову роботу: ми приймаємо участь в загальнонаціональних та міжнародних проектах з вивчення природних популяцій тварин, працюємо в складі експертних груп Міжнародної червоної книги, розробляємо нові методичні рекомендації для оптимізації умов утримання колекції, вдосконалюємо та впроваджуємо нові методи лікування та реабілітації тварин, створюємо якісний науковий та науково-популярний продукт.

Для збереження диких тварин необхідне проведення глибоких наукових досліджень в області вивчення поведінки тварин в умовах як природи, так і неволі, розробки раціонів і виявлення захворювань. Наукові дослідження в нашому зоопарку направлені, насамперед, на створення максимально сприятливих умов утримання кожного конкретного виду і їх розмноження в умовах неволі, а також імплементацію даних, отриманих з дикої природи у вдосконалення експозиції та методів екопросвітництва.

Київський зоопарк – це солідна навчально-наукова база для освітнього процесу учнів шкіл, технікумів, студентів біологічних факультетів тощо. На базі зоопарку відкрито гурток юних натуралістів та проводяться практики студентів. Можливо деякі із них у майбутньому присвятять свої життя проблемам захисту довкілля.

Київський зоопарк не має наметі максимально нарощувати колекцію тварин, а намагається створити найбільш сприятливі умови утримання тварин для їх розмноження. В майбутньому ми плануємо програми з реінтродукції та репатріації в природне середовище. Наразі в нас є реабілітація – повернення врятованих тварин назад у дику природу після надання їм ветеринарної допомоги.

Київський зоопарк також став прихистком для багатьох тварин і птахів, яких було врятовано з неприйнятних умов утримання, конфісковано в контрабандистів і браконьєрів або просто покалічено і викинуто горе-господарями. Ці тварини не тільки вижили завдяки неймовірним зусиллям співробітників зоопарку, а і повністю реабілітовані. Деякі з них успішно розмножуються у нашому зоопарку.

Прагнення людей жити у великих містах призвело до появи цілого покоління людей, які не звикли до спілкування не тільки з дикою природою, але і навіть з домашніми тваринами, маючи про них лише слабке уявлення.

Тому, важлива місія нашого зоопарку – це просвітницька робота, мета якої доведення до свідомості суспільства необхідності збереження різноманіття тваринного світу, без якого неможливе існування самої людини. Ми постійно проводимо лекції про живу природу, екологічні ігри, встановлюємо просвітницькі стенди, організовуємо тематичні дні тощо заради пропаганди поваги і любові до всього живого.

І в цьому сенсі, методи і можливості зоопарку унікальні і на ньому лежить відповідальність за майбутнє співіснування людини з дикою природою. Впровадження нових знань щодо поведінки і екології тварин, сучасні технології оформлення експозицій, безсумнівно, посилюють цікавість відвідувачів до диких тварин. Популярність зоопарку дає можливість проводити просвітницьку роботу надзвичайно ефективно і давати стимул для усього освітнього процесу, особливо серед підростаючого покоління.

Проведіть час у цьому чудовому місці для відпочинку в центрі столиці разом з сім'єю або ж з друзями! Ми будемо вдячні, якщо ви розділите наші знання, досвід і повагу до тварин!