Шпороносна черепаха Centrochelys sulcata

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Черепахи (Testudines)

Родина: Черепахи сухопутні (Testudinidae)

Зовнішній вигляд

Третя за розмірами в світі та найбільша черепаха Африки. Панцир може досягати 76 см завдовжки (максимальна зареєстрована довжина панцира 83 см). Самці досягають ваги 60–100 кг, самиці – 30–40 (60) кг. Передні кінцівки стовбуроподібної форми і з 5 кігтями. Карапакс рудувато-коричневого або коричневого кольору. Як у самців, так і у самиць на стегнах є 2–3 великі рогові шпори, що і обумовило назву виду – шпороносна.

Ареал і спосіб життя

Поширені вздовж південного краю Сахари, від Сенегалу та Мавританії на схід через Малі, Нігерію, Чад, Судан, Ефіопію, вздовж Червоного моря в Еритреї та Єгипті.

Мешкають в саванах, пустелях. Пік активності C. sulcata припадає на ранок і вечір, коли сонячні промені найменш інтенсивні. Ніч і найспекотніші години доби черепахи проводять в норах. Ці нори досягають в глибину до 3 метрів, та забезпечують черепахам захист від перепадів температур і насичення організму вологою, яку вони отримують через шкіру.

Тривалість життя: 50–150 років

Живлення

Рослиноїдні, в природі живляться сукулентними рослинами, листям акацій.

Розмноження

Сезон розмноження у шпороносних черепах триває з червня по березень, пік сезону спостерігається з вересня по листопад, одразу після закінчення дощового сезону. В цей період самці стають агресивними і влаштовують ритуальні бійки.

Через декілька місяців після спарювання самиця відкладає від 15 до 35 яєць у викопану у ґрунті неглибоку ямку. Яйця інкубуються у ґрунті від 3 до 4 місяців. Новонароджені черепахи близько 4,5 см завдовжки та вагою від 25 до 40 г.

Статевозрілими черепахи стають у віці 12–15 років, за довжини карапаксу від 35 см.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (VU – вразливий), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).

В Київському зоопарку три шпороносні черепахи мешкають в екологічному модулі павільйону «Пустеля». Влітку, за теплої сонячної погоди, черепахи утримуються в відкритому вольєрі.

Шпороносна черепаха Centrochelys sulcata