Черепаха зірчаста Geochelone elegans

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Черепахи (Testudines)

Родина: Черепахи сухопутні (Testudinidae)

Зовнішній вигляд

Свою назву зірчасті черепахи отримали завдяки забарвленню. Основний колір карапаксу від чорного або темно-коричневого, хребетні та реберні щитки пірамідальної форми та мають своєрідний малюнок в формі «зірки» зі світло-жовтими променями. На бічних щитках також є жовті смуги, які є як би продовженням променів "зірок". Забарвлення зірчастих черепах варіює залежно від ареалу їх мешкання, так черепахи з північних областей зазвичай темніші, а малюнок більш тонкий і тьмяний, в той час як представники популяцій, що населяють більш південні території, мають більш контрастне забарвлення. За розмірами черепахи цього виду від 15 до 38 см та важать від 1,5 до 6,6 кг.

Ареал і спосіб життя

Вид поширений в південно-східній та західній територіях Індії, південно-східній частині Пакистану, Шрі-Ланці.

Мешкають зірчасті черепахи в вологих листяних та напівзасушливих низинних лісах, на території засушливих пасовищ та напівпустель.

Ведуть наземний спосіб життя. Активність залежить від зовнішніх факторів: в період спеки черепахи активні в ранкові та вечірні години, вдень тварини ховаються від спеки під корінням дерев, в чагарниках, лісовій підстилці або під камінням. У сезон дощів зірчаста черепаха може бути активна не тільки протягом усього дня, але іноді навіть цілодобово. У сухий і прохолодний період тварини стають неактивними, але при цьому не впадають в сплячку, а знаходяться в нерухомому стані.

Живлення

В природі раціон зірчастих черепах складається в основному з трав’янистої рослинності, фруктів і квітів. Додатково черепахи в незначній кількості споживають комах і молюсків.

Розмноження

Пік шлюбної активності зірчастих черепах припадає на дощові періоди (з червня по жовтень). Через 60–90 діб після спарювання самиці відкладають 3–6 яєць у викопану в ґрунті ямку. Інкубація триває від 50 до 150 діб. Новонароджені черепахи близько 3 см завдовжки та важать від 25 до 45 г.

Самці досягають статевої зрілості у віці від 6 до 8 років, самиці – у 8–12 років.

Тривалість життя зірчастих черепах – від 30 до 60 років.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (VU – вразливий), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).

В Київському зоопарку зірчасті черепахи мешкають групою в екологічному модулі, на експозиції «Острів звірів».

Черепаха  зірчаста  Geochelone  elegans