Черепаха середземноморська Testudo graeca

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Черепахи (Testudines)

Родина: Черепахи сухопутні (Testudinidae)

Зовнішній вигляд

Довжина карапаксу від 15 до 30 см, вага черепахи від 1 до 7 кг. Панцир сильно випуклий. Колір карапаксу від світло-оливкового до жовтувато-бурого, на рогових щитках складний візерунок темних плям. Надхвістний щиток карапаксу часто непарний. На передніх кінцівках по п'ять кігтів. На задній стороні стегон розташований роговий бугор. Пластрон світлий, з темними плямами.

Ареал і спосіб життя

Середземноморська черепаха поширена в Північній Африці, південній Європі і південно-західній Азії.

Зустрічається в пустелях, напівпустелях, степах, в передгір'ях, в рідколісся, гірських і низинних лісах, долинах річок, на берегах озер і на сухих морських узбережжях.

Активність черепах в різні пори року в помірному кліматі Середземномор'я залежить в основному від різниці температурного режиму влітку та взимку. У більш теплих регіонах субтропіків і особливо в тропічному поясі в області екватора фази активності черепах в більшій мірі залежать від кількості опадів і вологості, тобто від періоду дощів і посухи.

У спекотну пору активні в ранкові та вечірні години, вдень і вночі ховаються під кущами і корінням дерев, в норах гризунів, під каміння і в товсту лісову підстилку. В холодну пору року впадають в сплячку.

Живлення

У природі середземноморські черепахи живляться різноманітною соковитою і сухою рослинністю (в основному бобовими та складноцвітими), також поїдають знайдені фрукти, овочі, комах, слимаків.

Розмноження

Середземноморські черепахи починають сезон розмноження з березня. Парування відбувається до 8–10 разів на день, бувають випадки, коли одну самицю запліднюють кілька самців. Між самцями в цей період часто виникають бійки. В червні–липні самиці відкладають в вириту в м'якому ґрунті ямку по 3–8 білих, майже кулястих яєць вагою в 19–23 г. За сезон буває до трьох кладок. Потім самиця засипає ямку з кладкою, зіштовхуючи в неї ґрунт, і утрамбовує поверхню, кілька разів проповзаючи по ній. На цьому всі турботи про потомство закінчуються.

Вилуплення черепашат починається в липні і триває до середини вересня з піком в середині серпня. У черепашат на кінці верхньої щелепи є так званий яйцевий зуб, яким вони спочатку проколюють яйце, а потім, повертаючись всередині яйця навколо своєї осі, розсікають шкаралупу по колу. Потім просовують в щілину лапи і, трохи відпочивши, виходять назовні і відразу ж намагаються заритися глибше в ґрунт для зимівлі. Лише наступної весни молоді черепахи з'являються на поверхні. Розміри тіла у них в цей час крихітні: довжина ще дуже м'якого панцира трохи більше трьох сантиметрів, вага – близько 15 г. Ростуть вони досить швидко і через шість місяців важать близько 80 г за довжини панцира 6–7 см.

Статевої зрілості середземноморські черепахи досягають у віці 12–14 років за довжини панцира 16–18 см.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (VU – вразливий), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).

В Київському зоопарку середземноморські черепахи спільно з середньоазійськими черепахами мешкають групою в екологічному модулі, на експозиції «Острів звірів».

Черепаха середземноморська Testudo graeca