Черепаха середньоазійська Agrionemys horsfieldii

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Черепахи (Testudines)

Родина: Черепахи сухопутні (Testudinidae)

Зовнішній вигляд

Довжина карапаксу від 15 до 25 см. Самці дещо менші за самиць. Карапакс сплощений, ззаду дещо зазубрений, у молодих черепах майже округлий. Надхвістний щиток не розділений. На задній поверхні стегон є кілька рогових горбків, розташованих однією групою. На передніх кінцівках по чотири пальця з кігтями. Зверху панцир має колір від жовтувато-оливкового до темно-бурого з темними плямами або без них. Пластрон дуже темний, плями можуть вкривати увесь щит.

Ареал і спосіб життя

У природі середньоазійські черепахи мешкають у південному Казахстані, Туркменістані, Узбекистані, Афганістані, Північному і Східному Ірані, Північно-Західній Індії, Північному Пакистані і Китаї.

Населяють кам’янисті пустелі, сухі гірські схили, піщані і суглинисті степи. Періоди активності середньоазійських черепах залежать від різних факторів, в першу чергу від температури і вологості повітря в їхньому життєвому просторі. Найбільш активні вони при температурі від 25 до 33°С. Якщо температура повітря опускається нижче 20°С і піднімається вище 35°С, черепахам доводиться рятуватися від холоду або спеки. Активні в денний час доби, вони ховаються вночі в кущі або підлісок, під гілки, стовбури, в ущелини між каміннями, закопуються в землю, забираються в нори, зроблені іншими тваринами. За несприятливих кліматичних умов (тривалий період сильної спеки, зимовий період) черепахи впадають в сплячку, зарившись в ґрунт.

Тривалість життя від 35 до 50 років.

Живлення

У природі середньоазійські черепахи живляться трав’янистою рослинністю, листям кущів, баштанними культурами, сходами багаторічних трав і чагарників, ягодами і падалицею фруктів в садах.

Розмноження

У шлюбний період самці активно та цілеспрямовано шукають самиць. У цей час вони багато пересуваються та вступають в «ритуальні» бійки з іншими самцями. Під час бою суперники напирають один на одного, штовхають один одного або намагаються підчепити суперника передніми щитками, відіпхнути в сторону або перевернути на спину. Намагаючись залякати один одного, самці ходять по колу і намагаються зайняти найбільш вигідну позицію. Іноді бої закінчуються без будь-яких серйозних ушкоджень, один з самців відступає і відправляється далі. Але якщо турнір відбувається в присутності самиці, то бій може тривати дуже довго.

У травні-червні дорослі самиці відкладають від 2 до 6 яєць із твердою кальцинованої оболонкою, овальної форми. Кладок може бути до 2–3 за один сезон. Тривалість інкубації від 80 до 110 діб. Молоді черепашки, які вилуплюються в період з кінця серпня до середини жовтня, залишаються зимувати, зарившись в ґрунт, і вперше виходять на поверхню лише навесні наступного року. Самиці черепах стають статевозрілими на 10–12 році життя. Самці – дещо раніше.

Природоохоронний статус

Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (VU – вразливий), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).

В Київському зоопарку середньоазійські черепахи мешкають групою в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів».

Черепаха середньоазійська Agrionemys horsfieldii