Черепаха грифова Macrochelys temminckii

Біологічна класифікація
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахи (Testudines)
Родина: Кайманові черепахи (Chelydridae)
Зовнішній вигляд
Найбільші прісноводні черепахи в світі. Вага дорослих грифових черепах варіює в межах 10-80 кг, а довжина карапаксу від 30 до 80 см. Проте в неволі грифові черепахи можуть набирати вагу більше 100 кг. Голова масивна, з міцними щелепами. Панцир з трьома рядами рогових щитків на спині зі складною архітектурою поверхні. Кінцівки вкриті роговими щитками та озброєні довгими кігтями.
Ареал і спосіб життя
Стабільні популяції грифової черепахи поширені в південно-східних штатах США в басейнах крупних річок, що впадають в Мексиканський залив.
Статевозрілі особини мешкають переважно в глибоких ділянках річок, молодняк – в ставках з незначною течією. Більшу частину життя проводять у воді. Ці черепахи можуть безперервно знаходитись від водою протягом 40–50 хвилин. Вони настільки нерухомі під водою, що водорості можуть покривати їх панцир, що робить черепах майже невидимими для риб.
Тривалість життя в природі в середньому 23–26 років, в неволі можуть жити до 70 років.
Живлення
Основа раціону – риба, яку черепаха приманює, роззявивши пащу і похитуючи рожевим червоподібним кінчиком язика. Також черепахи можуть споживати молюсків, жаб, комах, водні рослини. Іноді здобиччю грифової черепахи стають черепахи інших видів та ссавці середніх розмірів.
Розмноження
Сезон розмноження залежить від ареалу мешкання популяції. Спарювання відбувається у воді. Через два місяці після спарювання самиця відкладає від 8 до 52 яєць в гніздо, викопане в ґрунті. Відстань від гнізда до водойми в більшості випадків не перевищує 45 м. Період інкубації становить від 100 до 140 діб, і восени з яєць з’являються новонароджені черепахи. Статевої зрілості молодняк досягає у віці 11–13 років за розмірів карапакса більше 30 см.
Природоохоронний статус
Вид знаходиться в Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (VU – вразливий), занесений до переліку СІТЕС (додаток IІ).
В Київському зоопарку грифова черепаха мешкає в окремому модулі на експозиції «Острів звірів».
Черепаха  грифова Macrochelys  temminckii