Черепаха червоновуха Trachemys scripta elegans

Біологічна класифікація

Клас: Плазуни (Reptilia)

Ряд: Черепахи (Testudines)

Родина: Черепахи болотяні (Emydidae)

Зовнішній вигляд

Довжина карапаксу від 18 до 30 см залежно від статі черепахи і підвиду. Самці помітно дрібніші за самиць Забарвлення карапаксу у молодняка зеленувато-оливкове з малюнком з концентричних темних смуг на кожному щитку. З віком зеленкуватий віддінок зникає, панцир зверху стає бурим, темно-коричневим або майже чорним, іноді з жовтуватим малюнком на щитках. Пластрон жовтий з темними плямами. Голова темна з численними поздовжніми жовтуватими смугами. Позаду очей яскрава витягнута пляма червоного або жовтого кольору.

Ареал і спосіб життя

Вид T. scripta поширений в США (від півдня Віргінії до півночі Флориди і Канзасу, Оклахоми і Нью-Мексико на заході), Мексиці, Центральній Америці, північно-західній частині Південної Америки (північ Колумбії і Венесуели). Вид інтродукований на південь Флориди, Арізони, Гваделупу, Ізраїль, деякі країни Європи і Азії.

Веде напівводний спосіб життя. Мешкає в дрібних озерах, ставках та інших водоймах з низькими, заболоченими берегами.

Живлення

Всеїдні. Живляться водною рослинністю, безхребетними, полюють на амфібій та рибу.

Розмноження

Період розмноження триває з березня по травень. Спарювання відбувається в воді. Для яйцекладки самиця викопує в сухому ґрунті ямку і відкладає від 5 до 22 (зазвичай 6–10) яєць діаметром близько 4 см, які потім закопують. Після відкладання яєць черепаха залишає гніздо і більше до нього не повертається. Інкубаційний період триває 103–150 діб за температури від 21°C до 30°C.

Статевої зрілості червоновухі черепахи досягають у віці 6–8 років.

Природоохоронний статус

За даними Міжнародного союзу охорони природи Підвид T. scripta elegans входить у першу сотню інвазивно небезпечних рослин і тварин. У Європі популяції червоновухої черепахи виявлені в Іспанії (Perez-Santi gosa N., 2006), Франції (Cadi A., 2004), Італії (Luiselli L., 1997). Також спостерігається тенденція до розширення інвазивного ареалу на північ і схід Європи: у Польщі (Najbar B., 2007), в Прибалтиці (Pupins M., 2007), в Україні (Куртяк Ф. Ф., 2013).

В багатьох регіонах, в тому числі і в країнах ЄС в останні десятиріччя діє заборона на імпорт Т. scripta elegans.

В Київському зоопарку червоновухі черепахи мешкають групою в екологічному модулі на експозиції «Острів звірів».

Черепаха  червоновуха Trachemys  scripta  elegans