Інформація про зоопарк

Основні цілі Київського зоопарку:

  • природоохоронна – утримання і розведення рідкісних видів для створення резервних популяцій у штучних умовах; участь в міжнародних племінних програмах; утримання дендропарку; реабілітація тварин з метою повернення їх у природне середовище; моніторинг природних популяцій;
  • науково-дослідницька – проведення досліджень і розробка методичних рекомендацій, спрямованих на покращення умов утримання тварин; збір даних з біології, поведінки, реабілітації тварин, необхідних для збереження рідкісних видів в дикій природі та для розвитку прикладної й фундаментальної науки; публікація результатів наукових досліджень в наукових та популярних виданнях, висвітлення на конференціях; наукове співробітництво в сфері загальної біології, етології, паразитології, екології, ветеринарії тощо;
  • освітня – організація численних просвітницьких заходів та участь в них; проведення екскурсій, зооуроків для школярів і лекцій з питань біології та охорони природи; забезпечення якісної демонстрації експозиції тварин зоопарку; ведення гуртка юних натуралістів; проведення практик для студентів вищих навчальних закладів; розробка етикетажу з достовірною інформацією про біологію та поширення видів; надання інформації для ЗМІ та громадянам;
  • виховна – забезпечення роботи колективів юних натуралістів; організація дитячого дозвілля з просвітницьким ухилом; поширення природоохоронних повідомлень через вебконтент зоопарку; робота з волонтерами та активістами;
  • рекреаційна – організація дозвілля та відпочинку киян і гостей міста у парковій зоні Київзоо з усіма необхідними елементами інфраструктури та зручностями.

 

Яка роль зоопарків у збереженні біорізномаїття?

На сьогодні природоохоронна діяльність – одна з найголовніших задач зоопарків. Вона ведеться в трьох основних напрямах: утримання і розведення рідкісних тварин, дослідження популяцій рідкісних видів у дикій природі та екологічна просвіта населення.

Наразі багато видів тварин знаходяться під загрозою повного вимирання. Міжнародний союз охорони природи у 2006 році оцінив відсоток вимираючих видів у приблизно 40% від усіх описаних видів багатоклітинних організмів. В цьому списку є такі звірі як гепард, сніжний барс, рівнинна та гірська горили, орангутанг, мала і велика панди, європейська видра, білий ведмідь та білий носоріг. Основні причини: деградація природних місць існування через антропогенну трансформацію та браконьєрство. Інколи види зникають разом з їхнім природним середовищем ще до того, як їх встигають відкрити.

Зоопарки відіграють значну роль у збереженні біорізномаїття планети. Адже саме тут утримуються і розмножуються рідкісні види тварин, для яких створені комфортні умови й можливості для розмноження. Це своєрідний «Ноїв ковчег» планети, резервний генофонд. Адже якщо вони вимруть у природі, проте якась частина їх залишиться у колекціях зоопарків, у людства буде шанс зберегти їх і для нащадків. Крім того, повернути цих тварин у природу. Це вже вдалося з такими видами, повністю винищеними у природі людиною і повернутими в природне середовище: зубр європейський, олень Давида, кінь Пржевальського, гавайська казарка, арабський орикс, бонтбок та ін. Цих тварин відновлювали з кількох десятків особин завдяки професійному досвіду та співпраці зоопарків.

На сьогодні у багатьох зоопарках накопичено значний досвід у зоотехнії, ветеринарії, управлінні колекціями та організації експозицій, які дозволяють забезпечувати біологічні потреби видів. Зокрема, Київському зоопарку вдалося зберегти та досягнути розмноження рисі євразійської, чорного лелеки, зубра європейського, коней Пржевальського та інших рідкісних видів, занесених до Червоної книги України. Таож тварини Київського зоопарку приймають участь і у європейських племінних програмах.

Київський зоопарк працює прозоро. Ми дотримуємось стандартів ЄАЗА – Європейської Асоціації зоопарків та акваріумів і отримали статус Кандидата у члени. Всі наші тварини внесені до Міжнародної бази даних Species360 (ZIMS), що виключає будь-які корупційні схеми, забезпечує можливість обміну досвідом між зоопарками по всьому світу та полегшує створення пар тварин для розмноження.

Наші співробітники постійно підвищують свій професійний рівень: приймають участь в практичних тренінгах, стажуваннях, конференціях, відвідують інші зоопарки та реабілітаційні центри, запрошують фахівців до себе.

Київський зоопарк здійснює наукову роботу: ми приймаємо участь в загальнонаціональних та міжнародних проектах з вивчення природних популяцій тварин, працюємо у складі експертних груп Міжнародної червоної книги, розробляємо нові методичні рекомендації для оптимізації умов утримання колекції, вдосконалюємо та впроваджуємо нові методи лікування й реабілітації тварин, створюємо якісний науковий та науково-популярний продукт.

Для збереження диких тварин необхідне проведення глибоких наукових досліджень в області вивчення поведінки тварин в умовах як природи, так і неволі, розробки раціонів та виявлення захворювань. Наукові дослідження у нашому зоопарку направлені, насамперед, на створення максимально сприятливих умов утримання кожного конкретного видута його розмноження в умовах неволі, а також імплементацію даних, отриманих з дикої природи, у вдосконалення експозиції та методів екопросвітництва.

Київський зоопарк – це поважна навчально-наукова база для освітнього процесу учнів шкіл, технікумів, студентів біологічних факультетів тощо. На базі зоопарку відкрито гурток юних натуралістів та проводяться практики студентів. Можливо деякі з них у майбутньому присвятять свої життя проблемам захисту довкілля.

У Київського зоопарку немає мети максимально нарощувати колекцію тварин, а намагається створити найбільш сприятливі умови утримання тварин для їх розмноження. В майбутньому ми плануємо програми з реінтродукції та репатріації в природне середовище. Наразі в нас є реабілітація – повернення врятованих тварин назад у дику природу після надання їм ветеринарної допомоги.

Київський зоопарк також став прихистком для багатьох тварин і птахів, врятованих з неприйнятних умов утримання, конфіскованих у контрабандистів і браконьєрів, вратованих після каліцтва горе-господарями. Ці тварини не тільки вижили завдяки неймовірним зусиллям співробітників зоопарку, а й повністю реабілітовані. Деякі з них успішно розмножуються у нашому зоопарку.

Але прагнення людей жити у великих містах призвело до появи цілого покоління людей, які не звикли до спілкування не лише з дикою природою, а й навіть з домашніми тваринами, маючи про них лише слабке уявлення.

Саме тому, важлива місія нашого зоопарку – це просвітницька робота з метою доведення до свідомості суспільства необхідності збереження різномаїття тваринного світу, без якого неможливе існування самої людини. Ми постійно проводимо лекції про живу природу, екологічні ігри, встановлюємо просвітницькі стенди, організовуємо тематичні дні та інші заходи заради пропаганди поваги і любові до всього живого.

І в цьому сенсі методи й можливості зоопарку унікальні, на ньому лежить відповідальність за майбутнє співіснування людини з дикою природою. Впровадження нових знань щодо поведінки та екології тварин, сучасні технології оформлення експозицій, безсумнівно, посилюють цікавість відвідувачів до дикого світу. Популярність зоопарку надає можливість проводити просвітницьку роботу надзвичайно ефективно та стимулює весь освітній процес, особливо серед підростаючого покоління.

Відпочиньте у цьому чудовому місці в центрі столиці разом з близькими!

Розділійть наші знання, досвід та повагу до тварин. Будемо дуже вдячні!